Halihazırda NFT kullanan en büyük beş şirket

Son aylarda, takas edilemez tokenler veya NFT’lere yönelik ilgide devam eden düşüşe rağmen, gerçekte ne oldukları, ne kadar yararlı oldukları ve bireyler ve işletmeler için değerli bir varlık haline gelip gelemeyecekleri konusunda hala oldukça bilgi boşluğu var gibi görünüyor. Piyasadaki en kötü şöhretli şirketlerden bazıları NFT’leri içeren stratejilere karar verirken şu soru sorulmalıdır: bunlar nelerdir? Ve en önemlisi, bunlar vızıltıya değer mi?

NFT’ler nedir ve nasıl çalışırlar?

Peki NFT nedir? Burada kolayca anlaşılabilecek bir cevap yoktur, ancak bir NFT, bir öğenin benzersiz sahipliğini onaylayan, ancak sabit bir değeri olmayan ve onu değiştirilemez hale getiren dijital bir varlıktır. Bir NFT, bir öğe üzerinde sahiplik belirteci görevi görür, bu nedenle öğenin sahibi hiç sahip olmasa bile, NFT ona sahip olduğunu kanıtlar. Kripto para birimlerinin bilindiği merkezi olmayan format olan blok zinciri teknolojisi altında korunan bu tokenler, bir resim veya videodan bir 3D tasarım veya animasyona kadar her şey olabilir. Bir kripto para birimininkine benzer bir sistem altında çalışırken, sabit bir değere bağlı olmadıkları için birbirinin yerine geçemeyecekleri için bir para biriminin tam tersidirler.

Hala kafanız karışıksa ve onu anlama umuduyla bu teknolojinin uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, dünyanın en büyük şirketlerinden ve derneklerinden bazılarının bu örneklerine ve NFT teknolojisi için buldukları kullanımlara bir göz atın.

Nike şimdi bir sonraki spor ayakkabınızın dijital bir kopyasını içeriyor

Nike’ın tanıtıma ihtiyacı yok ve ikonik spor ayakkabı ve spor giyim devi, bir çift spor ayakkabının doğruluğunu onaylamanın bir yolu olarak NFT’leri kullanmaya başladı. Markanın bir çift ayakkabısını satın aldığınızda, Cryptokick adını verdikleri bir girişimle artık ürünün dijital bir versiyonu ‘sanal dolabınıza’ yüklenecek. Spor ayakkabı toplama, takas etme ve yeniden satma konusunda var olan alt kültür göz önüne alındığında, tokenin fiziksel karşılığına dijital bir özgünlük mührü eklemek bunu bir sonraki seviyeye taşıyor. Fiziksel bir öğeye bağlı dijital bir koleksiyon olduğu göz önüne alındığında, NFT’ler için gerçekten benzersiz bir stratejidir.

2021 Olimpiyatları için GB Takımı’nın NFT’leri 

Etkinlikte uluslararası taraftar ve destekçi eksikliği nedeniyle tarihe geçecek olan bu benzersiz Olimpiyat Oyunlarının ardından ilgili bir örnek, Team GB tarafından tanıtılan NFT kampanyası olabilir. İngiliz Olimpiyat Komitesi, hayranların sanatçı Ben Mosley’in duvar resimleri veya Team GB’nin altın madalya kazananlarından bazılarıyla benzersiz deneyimler gibi farklı sınırlı sayıda koleksiyon için NFT satın alabilecekleri bir NFT mağazası kurdu. Taraftarların, sporcularını desteklemek için stadyumlara gitmeden, başarılarını anmadan ve İngiliz Olimpiyat Birliği için para toplamadan milli takımlarını desteklemelerine yardımcı olmak harika bir girişimdi.

NBA ve dijital olarak ‘sahip olma’ anları

Ulusal Basketbol Birliği (BNA), Avrupalı ​​izleyicilere yönelik çekiciliğini artırmak ve odağını daha dijital ve doğrudan tüketiciye yönelik bir yaklaşıma kaydırmak amacıyla, hayranların yer aldığı lisanslı dijital koleksiyon ürünlerinden oluşan yeni bir çevrimiçi pazar olan ‘NBA Top Shot’ı yayınladı. Tuttuğu takımlardan, oyunculardan veya maçlardan anları satın alabilir ve orijinal bir kliple birlikte bir sertifika kazanabilir. Tahsil edilebilir kartları takas etmek, sporun en eski ek gelir stratejilerinden biridir ve NBA, bu alanın geleceği olabilecek bir sistem geliştirmiştir.

Taco Bell dijital tacoları NFT olarak satıyor mu?

Pizza Hut, KFC ve Taco Bell gibi dünyanın en bilinen fast-food franchise’larından bazılarının ana şirketi olan Yum Brands da NFT’leri çevreleyen bir strateji uyguladı. Şubat 2021’de Taco Bell, özel dijital pazar yeri Rarible’da bir dizi NFT gif’i oluşturup satışa sundu ve hepsi 30 dakikadan kısa sürede tükendi. Kampanya, yalnızca NFT’lerin yüz binlerce dolara mal olan parçalar için iyi çalıştığını kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda Taco Bell’in ilişkili olduğu bir burs programı için fon toplamaya yardımcı olmak için 1 dolarlık gag alımları için de iyi olduğunu kanıtlıyor. Bu parçaların bazılarının yeniden satış değeri 3.000 dolara ulaştı.

Coca-Cola, hayır amaçlı bir müzayede ile NFT trendine katılıyor

The Coca-Cola Company, 30 Temmuz 2021’de Uluslararası Dostluk Günü için bir NFT müzayedesi başlattı ve “Coca-Cola’nın metaverse için ikonik varlıklarından bazılarını yeniden hayal eden ve her NFT’nin ortak anlardan ilham aldığı ilk dijital koleksiyon koleksiyonunu kullanıma sundu, dostluk. Açık artırma, ‘merkezi olmayan bir 3D sanal gerçeklik platformu’ olan Centraland’da dijital olarak giyilebilen ikonik Coca-Cola teslimat ceketinin fütüristik yeniden tasarımı gibi türünün tek örneği olan öğeleri içeriyordu. Bu kampanyadan elde edilen gelirin tamamı, dünyanın en büyük engelli sporcular organizasyonu olan Special Olympics International’a gitti.

Kurumsal NFT trendine katılmayı mı düşünüyorsunuz? 

NFT’lerin sanatın ve koleksiyon ürünlerinin geleceği olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek, ancak kültürün dijitalleşmesi ve ademi merkeziyetçiliği üzerine ilginç bir vaka çalışması oldukları inkar edilemez, bu nedenle NFT çoğunluğuna atlamayı kesinlikle düşünmeye değer. Şu anda bir NFT stratejisine sahip olmayan markalar, 1997’de bir marka olmak ve bir web sitesi stratejisi geliştirmemek gibidir, bu nedenle size veya şirketinize NFT’leri içeren bir strateji veya kampanya taslağı hazırlama konusunda nasıl yardımcı olabileceğimize dair herhangi bir şüpheniz varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.