Avrupa Birliği Google’a 2.7 Milyar Dolar ($) Ceza Kesti!

Adını son zamanlarda cezalarla hasbihal eylemekten geri tutmayan Google’ın başı bu sefer bir başka okkalı cezayla dertte. AB Komisyonu, Google’ın arama motoru sonuçlarında kendi reklam servisiyle ürünleri öne çıkarttığı ve haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Google’a 2,7 Milyar Dolar (daha doğrusu 2,4 Milyar Euro) ceza kesti.

Bir basın bülteniyle kamuoyu gündemine gelen AB Komisyonu, “Google, arama motorunu bir Google ürününe yasa dışı avantaj sağlayacak şekilde kullanarak mevcut hakimiyetini kötü yönde kullanmıştır.” Açıklaması yapıldı. Peki işin Türkçesi nedir ve Google’ın 2.7 Milyar gibi oldukça astronomik cezayı yemesine neden olan şey nedir?

Bildiğiniz gibi Google’ın birçok markayla birlikte çalıştığı ve SERP sonuçlarında karşılaştırmalı ürünlere yer verdiği bir servisi var. Google Products Search adıyla tanıdığımız bu servis, Google’a komisyon veren veya ödeme yapan internet sitelerinin ürünlerini arama sonuçlarında zirvede gösteriyor.

“Site adamın sitesi değil mi kardeşim? İstediği yerde gösterir!” Diye düşünebilirsiniz ancak Google gibi pazarın geneline hükmeden bir arama motorunun diğer şirketler ve rekabetçilere karşı bazı sorumlulukları var. AB Komisyonu’nun iddialarına göre Google Products Search ile kullanıcılara öne çıkan karşılaştırılmalı ürünlerin gösterilmesi ve ödeme yapmayan servislerin daha aşağıda bırakılması büyük bir ihlal olarak yorumlanıyor.

Tabii olay sadece bundan ibaret değil. İddialara göre Google rekabetçilere eşit fırsatları sunmadığı gibi yaptığı algoritma değişikleriyle diğer sonuçları bildiğiniz baya baya sallayarak kullanıcıların ulaşmakta güçlük çekeceği yerlerde —4. Sayfa sonuçları gibi— kullanıcılara servis ediyor.

Google; “Saygı Duyuyoruz ama Katılmıyoruz” Dedi

Google komisyonun ceza kararının hemen akabinde, “Mevzu görüldüğü gibi değil. Açıklama yapabiliriz.” Dedi ve “AB Komisyonu’nun çevrimiçi alışverişteki kararı: hikayenin diğer tarafı” adında bir blog yazısıyla kesilen cezaya yanıt verdi.

Google blog yazısında kendini şu şekilde savunuyor;

“Online alışveriş yaparken aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklam vereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.”

Google Yanlışını Düzeltmezse Devamı Gelecek

AB Komisyonu yalnızca Google’a ceza vermenin peşinde değil. Komisyona göre ortada bir yanlış var ve bu yanlışın bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Google’a bir çözüm üretmesi veya amiyane tabirle geri vites yapması için 90 gün verildi.

Google eğer 90 günlük süreç sona erdiğinde aynı haksız rekabet tutumunu devam ettirirse çatı şirketi olan Alphabet’in günlük ortalama cirosunun yüzde 5’ini ödemek durumunda kalacak.

Google’ın haksız rekabetinin günahını en çok çekenlerden biri de bizleriz. Sizce Google nasıl bir çözüm yolu izleyecek?

Kaynak: WMARACI