Google Haritalarda Üst Sıralarda Çıkma Rehberi

Google’da bir işletme veya yer aradığınızda karşılaşacağınız ilk sonuçlar Google Haritalar ve Google Arama seçenekleri arasında gösterilecektir. Mobil cihazınızda “en yakın avm” gibi bir arama yaparsanız muhtemelen yerel sonuçları göreceksinizdir. Bulunduğunuz veya size en yakın semtteki alışveriş merkezleri size sonuç olarak gösterilmeye çalışılır.

İşletmenizin Google Haritalar ve arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek için Google My Business yani Google Benim İşletmem sayfanızın iyi şekilde optimize edilmiş olması gerekir. İşletme sayfanızı oluşturmak ÜCRETSİZ bir Google hizmetidir. Ancak bu sayfayı profesyonel bir şekilde yönetmezseniz sıralamanızda bir değişiklik olmayacaktır. Google benim işletmem desteği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Harita Yer Ekleme Ücretli mi?

Google Harita kaydınızı, yukarıda da bahsettiğimiz üzere Google Benim İşletmem sayfasına https://business.google.com/create bağlantısından kayıt olarak ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle sizi Google‘dan aradığını söyleyip sizden para talep eden kişilere asla inanmamanız gerekiyor. Konuyla ilgili yardım almak için bize ulaşabilirsiniz.

Google Haritalarda ilk Sırada Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

“Google Benim İşletmem” sayfanızı oluşturduktan sonra işletmenizin bölgedeki aramalarda görünmediğini fark edebilirsiniz. Bu sebeple sayfanızın profesyonel bir şekilde yönetilmesinde fayda vardır. Yine de kendiniz oluşturmak isterseniz belli başlı tavsiyelerimiz şu yönde olacaktır.

İşletmenizin Başlığı İlgi Çekici Olmalı

İstanbul Maltepe’de bir manav işlettiğinizi varsayalım. İşletmenizin adı da Taze Manav olsun. Google Benim İşletmem’de işletme adınızı “Maltepe Manavı” olarak yapılandırırsanız, Google’da “maltepe manav” araması yapan kullanıcıların sizin sayfanızı görmesi daha muhtemel olacaktır.

Kategorilerinizi Oluşturun

Bilgi sayfasından girişini yapacağınız kategorileri Google oldukça önemsemektedir. Örneğin bir reklamcı iseniz, “Tabela”, “Kutu Harf”, “Dijital Baskı” gibi kategoriler oluşturarak hizmet türlerinizi belirtebilirsiniz. Kategoriler, işletmeniz için bir nevi anahtar kelime görevi görecektir. Bu durum da Google’ın işletmenizi potansiyel müşterilere iletmesi için bir artı değer olacaktır.

Yerel Bir Sabit Numara Kullanın

Coğrafi numara olarak da bilinen, örneğin İstanbul Avrupa yakası için 0212, anadolu yakası için 0216 ile başlayan bir numara edinin. 0850 ile başlayan numaralar günümüzde ne yazık ki kötü amaçlı da kullanıldığı için dezavantaj oluşturabilir. Yerel numaralar resmi bir işletme olduğunuzu doğrulayacak ve müşterilerinizin de güveni artacaktır.

Verileri Eksiksiz Girin

Google yerel arama sonuçları yapılan her sorguda en alakalı sonuçlara öncelik vermektedir. Bilgileri EKSİKSİZ ve de DOĞRU olan işletmelerin arama sonuçlarında yükselmesi beklenen bir durumdur. Eksiksiz ve doğru girdiğiniz işletme bilgilerinizde bir değişiklik olması durumunda güncelleme yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü, arama yapan insanlar ne iş yaptığınızı, işletmenizin yerini, çalışma saatlerinizi görmek isterler. Bu sebeple eksik veri olan işletmeyi tercih etmeyeceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google Harita Konumlarınızı Doğrulayın

İşletme konumunuz bir müşteri için belki de en önemli ziyaret sebebidir. Bu sebeple en hızlı şekilde doğrulamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Harita Kaydı Ne Demek?

Google benim işletmem sayfanızda, işletmenizin adres bilgilerini ve harita üzerindeki yerini doğru olarak belirlemeniz Google haritalarına kaydolmanız için yeterli olacaktır.

Haritaya Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Harita kaydınızı tamamladıktan sonra, Google tarafından bu kaydın doğrulanması gerekir. Doğrulama işlemi için ilgili yazımızı https://larus.web.tr/google-benim-isletmem/#Google_benim_isletmem_nasil_dogrulanir bağlantısından öğrenebilirsiniz.

Google Harita Seo Nedir?

Google arama motoru için işletmenizin konumunun diğer işletmelere nazaran daha fazla görünür olması adına yapılan tüm çalışmalara harita seo denilmektedir. Harita seo, SEO’nun bir alt koludur dersek yanıltmış olmayız.

Çalışma Saatlerinizi Güncelleyin

İşletmenizin çalışma saatleri, tatiller ya da özel günlerdeki çalışma saatlerinizin doğru olması çok önemlidir. Kullanıcılar sırf çalışma saatlerinize bakarak işletmenizi ziyaret edip etmeme kararını anlık olarak verebilir.

Yorumları Yönetin ve Cevaplayın

İnsanların işletmenizi değerlendirdiği olumlu/olumsuz tüm yorumları cevaplayın. Bu durum müşterinize değer verdiğinizi gösterir. Müşterilerinizden gelen kaliteli ve yüksek puanlı yorumlar işletmenizin görünürlüğünü artıracaktır.

Google İşletme Yorum Hilesi

Bu söylem tamamen bir hayal ürünüdür. Milyarlarca dolarlık yatırıma sahip arama motorları elbette ki yapmaya çalışacağınız hileleri fark edecek ve sizi cezalandıracaktır. Bu sebeple yorum satın almak gibi bir hataya düşmemenizi tavsiye ederiz. Hem maddi hem de manevi olarak işletmeniz zarar görebilir.

Google Yorumları Silinebiliyor mu?

Google benim işletmem sayfanıza yapılan yorumları ne yazık ki silemezsiniz. İşletmeniz hakkında kasıtlı şekilde yapılabilecek olumsuz yorumlarla ilgili bir hukuk firmasıyla görüşmeniz gerekmektedir. Kanunu yöntem dışında başka bir yol bulunmamaktadır.

Google işletme yorumları nasıl silinir?

Google benim işletmemde sadece kendi yorumlarınızı silebilirsiniz. Yapmış olduğunuz yorumun hemen sağındaki üç nokta işaretine tıklayarak yorumunuzu silebilirsiniz

Haritanıza Fotoğraflar Ekleyin

Ürün ve hizmetlerinizi sergilemek için sürekli olarak fotoğraf eklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu fotoğrafların alt etiket kullanımlarını, isimlerini de doğru şekilde yönetmelisiniz.

Kaliteli Backlink Edinin

Backlink yani geri bağlantı dediğimiz olay, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu bağlantıdır. Örneğin, bir haber sitesi sizin restoranınızdan bahseden bir yazıda size geri bağlantı vermişse Google nezdinde bu durum sizin için olumlu sonuçlar doğuracaktır. İşletmenizi tüm firma rehberlerine kayıt etmek yerine kalite değeri yüksek olan birkaç rehbere kayıt edebilirsiniz.

İçerik ve Yayın Oluşturun

Google genel olarak işletmeniz hakkındaki detayları sayfa içeriğinizden almaktadır. Ancak uygun anahtar kelimelerle birlikte sık sık yayınlar oluşturmanız Google’ın işletmeniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlar. Bu durum da sizi rakiplerinize oranla daha iyi konumlara getirerek yükselmenize katkıda bulunur.

Randevu Bağlantısı Oluşturun

Kuaför gibi randevu gerektirebilecek bir meslek türünde hizmet veriyorsanız, kullanıcıların randevu alabileceği bir bağlantı oluşturun. Bunun en iyi yolu bir websitesi olabilir. Ancak ücretsiz form bağlantıları ile de bunu sağlayabilirsiniz.

Google Yerel Sıralamayı Nasıl Belirler?

Alaka Seviyesi, yerel bir işletmenin kullanıcı ilgisine ne kadar uyum sağladığını gösteren bir durumdur. Google, işletmenizi daha iyi anlamak için işletme bilgilerinizin eksiksiz ve ayrıntılı olmasına önem verir.

Mesafe, her potansiyel müşteri ziyaretinin esasen ilk değerlendirme aracıdır. Arama yapan kullanıcı konumunu belirtmemişse, konum hakkındaki bilgilere göre sonuçlar çıkar. Bu sebeple bilgilerin doğru ve eksiksiz olması işletmenizin bulunmasını sağlayacaktır.

Önem, bir işletmenin gerçekte ne kadar iyi bir işletme olduğunun ifadesidir. Bazı konumlar internet dışında daha fazla bilinir ve arama sonuçları bunu yerel sonuçlara yansıtmak ister. Önem de tıpkı mesafe gibi webden edinilen bağlantı, makale ve dizin gibi temel bilgiler üzerinden belirlenir. Daha fazla yorum ve pozitif puan alan işletmenizin yerel sıralaması elbette ki yükselecektir

Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Bazen ne yaparsanız yapın hiçbir işe yaramamış gibi geliyorsa doğru yerde olduğunuzu bilmelisiniz. Bu noktada asla kırılganlık göstermeyin. Aşağıdaki adımlarla çok daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Anahtar kelimenizin doğru seçilmiş olduğundan emin olun.
Rakiplerinize göre neden geride kaldığınızı iyi analiz edin.
İçeriklerinizi geliştirin.
Daha kaliteli olmak adına yenilikleri sürekli takip edin.
Kullanıcıların sizi tercih etmesi için sebepler oluşturun.
Kullanıcıların işletmenize yorum yapmaları için sebepler oluşturun.


Bütün bu işlemler için teknik bilginiz ya da vaktiniz yoksa bizimle iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz.

CinFikirlerinizi bekliyoruz...