Nasıl Blockchain Yazılımcısı Olunur? Adım Adım Kılavuz

Blockchain Nedir?

Blockchain, tüm kullancılar arası ağlardaki tüm kripto para birimi işlemlerinin dijital bir defteridir. Blockchain teknolojisi, devletler ve gruplar tarafından merkezileştirilen ve kontrol edilen diğer geleneksel işlem yöntemlerinden farklıdır. Bu sistem ile merkeziyetsiz bir blok zincir oluşturulur. Yani veriler ve işlemler herhangi bir varlık veya grubun kontrolüne tabi olmaması anlamına gelir.

Blockchain teknolojisi, işletmelerin üçüncü tarafları dahil etmeden güvenli işlemler gerçekleştirmesine olanak sağladığından, bu teknoloji dünya çapında daha fazla işletmeye fayda sağlar. Ağ bağlantıları, işlemleri doğrular ve bunları blok zinciri adı verilen halka açık bir deftere kaydeder. Her data, blok zincirini sürekli olarak günceller ve korur. Bu nedenle Blockchain teknolojisison derece güvenlidir, çünkü blockchaine kaydedildikten sonra verileri kurcalamak çok zordur. Ayrıca, kriptografik veri dizini,  algılanmadan değiştirilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Blockchain Geliştirme Nedir?

Blockchain geliştirme, bir blockchain platformu geliştirme ve sürdürme sürecidir. Bu, dijital para birimleri, akıllı sözleşmeler ve dağıtılmış uygulamalar gibi blok zinciri tabanlı uygulamaların ve hizmetlerin oluşturulmasına ve yönetilmesine izin veren altyapının oluşturulmasını içerir. Ayrıca, platformu desteklemek için gereken araç ve teknolojilerin geliştirilmesini de içerir.

Blok zinciri uygulaması, basitçe bir blok zincirinin güvenlik, şeffaflık ve güvenilirlik gibi özelliklerini – faydalarını kullanan bir program veya platformdur. Blockchain geliştirme, altta yatan teknolojinin derinlemesine anlaşılmasını gerektiren karmaşık bir süreçtir. Ayrıca, güvenlik ve ölçeklenebilirlik konusunda kesin bir taahhüt gerektirir. Bir blockchain platformu geliştirmek, önemli kaynaklar ve uzmanlık gerektiren büyük bir girişimdir.

Blockchain Geliştiricisi Ne Yapar?

Bir blok zinciri geliştiricisi, teknolojinin mimarisini ve protokollerini anlamanın yanı sıra blok zinciri teknolojisine dayalı merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) ve akıllı sözleşmeler geliştirir. Oyunlarda kullanılanlar gibi 3D modeller, 3D tasarımlar ve 3D içerik geliştirmekten sorumludurlar.

Buna akıllıca ama kısa cevap şudur: Bir Blockchain geliştiricisi Blockchain geliştirir! Bu kolaydı!

Artık bunu sistemimizden çıkardığımıza göre, bir Blockchain geliştiricisinin ne yaptığına ciddi bir şekilde bakalım. Bu soruyu en iyi şekilde yanıtlamak için öncelikle iki farklı Blockchain geliştiricisi türü olduğunu belirlememiz gerekir; Çekirdek Blockchain Geliştiricisi ve Blockchain Yazılım Geliştiricisi var. Onlara Blockchain geliştirmenin alt bölümleri deyin.

Ayrıca Okuyun: Blockchain Neden Önemlidir ve Neden Önemlidir?

Bir Çekirdek Blockchain Geliştiricisi, önerilen Blockchain sisteminin güvenliğini ve mimarisini tasarlar. Özünde, Çekirdek Blok Zinciri Geliştiricisi, başkalarının üzerine inşa edeceği temeli oluşturur.

Hangi “diğerleri”nden bahsediyoruz? Bu, elbette, özellikle merkezi olmayan (dapp’ler) ve web çeşitleri olmak üzere uygulamalar oluşturmak için Geliştirici tarafından oluşturulan çekirdek web mimarisini kullanan Blockchain Yazılım Geliştiricileri olacaktır.

Belki de aynı kişinin her iki rolü de üstlendiği durumlar olabilir, büyük olasılıkla işletmenin küçük olduğu ve insanların geleneksel olarak birden fazla şapka taktığı durumlarda. Durum ne olursa olsun, Blockchain geliştiricisinin günlük sorumlulukları ve rolleri şunlardır:

  • Blockchain protokollerinin tasarlanması
  • Verilerin merkezileştirilmesi veya dağıtılması için kullanılabilecek ağ mimarisini tasarlanması
  • Blockchain protokollerine göre arka uç geliştirilmesi
  • Müşteri gereksinimlerine göre ön uç tasarımların geliştirilmesi
  • Akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi ve izlenmesi.

Blockchain geliştiricisinin sorumluluğu, komuta ve kontrol ve yüksek bütünlük çözümleri de dahil olmak üzere zorlu sorunlara yenilikçi çözümler geliştirmektir. Geliştirici ayrıca, özellikle farklı ürün donanımı veya işletmelerin teknik hizmet hatları için karmaşık analiz, tasarım, geliştirme, test ve bilgisayar yazılımı hata ayıklaması gerçekleştirir. Yazılım tasarımı, işletim mimarisi entegrasyonu ve bilgisayar sistemi seçimi gerçekleştirir. Son olarak, birden fazla sistem üzerinde çalışırlar ve bir veya daha fazla platform ve programlama dili bilgilerini uygularlar.

Blockchain geliştiricisini elbette engeller bekliyor. Örneğin, geliştirici, bir Blockchain geliştirme projesinin doğasında var olan beklentileri karşılamaya devam ederken, eski altyapı ve sınırlamalarıyla çalışmak zorundadır. Ayrıca, merkezi olmayan kripto sistemlerini uygulamanın teknik pratikliğini, geleneksel BT geliştirme beceri setinin dışında kalan süreçleri anlamanın zorlukları vardır; bu, bir Blockchain geliştiricisinin özel becerilere ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Nasıl Blockchain Geliştiricisi Olunur?

Öyleyse, tüm bunlardan sonra, sorular kendini gösteriyor: Tüm bu sorumluluklarla, biri, Blockchain geliştirme zorluğunun üstesinden gelmesine izin vermek için gerekli becerilere sahip birini nasıl eğitebilir? Burada işte iki farklı durum var. Tamamen sıfırdan başlayan, programlama konusunda hiçbir geçmişi olmayan ve Blockchain ile benzerlikleri paylaşan kariyer deneyimi olan Blockchain umutluları var.

Blockchain Geliştiricisi Olarak Başarılı ve Değerli Bir Kariyer Nasıl Yapılır?

Küresel pazarda Blockchain, göze çarpan özellikleri nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bu, kriptografik olarak güvenli bir dağıtılmış defter tutan ve yalnızca BFT, PBFT vb. mutabakat mekanizmaları aracılığıyla güncellenebilen, yalnızca eklemeli eşler arası bir ağdır.

Piyasada çok sayıda BT kuruluşunun blockchain geliştiricilerine ihtiyacı var. Bu nedenle, bir blok zinciri geliştiricisi olmak akıllıca bir seçimdir çünkü kişinin kariyerinde ustalaşabileceği ve ilerleyebileceği en son teknolojidir.

İki farklı tip blok zinciri geliştiricisi vardır, çekirdek ve yazılım blok zinciri geliştiricileri. Çekirdek blok zinciri geliştiricileri protokolleri tasarlar, mevcut blok zincirlerini korurken, blok zinciri yazılım geliştiricisi yeni blok zinciri uygulamaları, Kurumsal NFT‘ler vb. geliştirir.

Blockchain geliştiricisi olmak için, kriptografi gibi çeşitli bilgisayar bilimleri ve matematiksel alanlarda bilgi veya uzmanlık kazanmak gerekir.

1. Akademisyenlerle Başlayın
Blockchain geliştiricisi olmak için, önce bilgisayar bilimi veya matematikte güçlü bir akademik geçmişe sahip olunmalıdır. Bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi ve matematik alanlarında iyi bir kavrayışa sahip olmak faydalı olacağından, ilgili bir konuda uzmanlaşan bir Lisans veya Yüksek Lisans derecesi mümkündür.

2. Gerekli Teknik Becerilerde Yeterli Olun
Blok zinciri geliştiricisi olmadan önce belirli teknik beceriler edinilmesi gerekir, örneğin:

a. Programlama dilleri:
Blockchain geliştiricisi olmak için, önceden kodlama konusunda uzmanlık kazanmak gerekir. Bir blockchain geliştiricisinin farklı rollerini daha önce tartıştığımız gibi, çeşitli blockchain uygulamalarını kodlamak ve geliştirmek için temel bir gereksinim vardır.

b. Veri Yapıları:
Veri Yapılarını Öğrenmek, sorunları geniş bir düzeyde anlama becerinizi güçlendirir ve kısıtlamalar dahilinde optimize edilmiş bir çözüm sunmaya yardımcı olur. Ayrıca verileri organize ve verimli bir şekilde depolamak için kullanılırlar. Diziler, ağaçlar, bağlantılı listeler gibi farklı veri yapılarını keşfedin.

c. Veritabanları ve Ağ Oluşturma:
Blockchain ağı, verilerin tüm düğümler arasında paylaşıldığı dağıtılmış bir eşler arası ağdır. Blockchain tanımına göre, veri tabanı yönetimi ve bilgisayar ağı, bir blockchain ağı oluşturmanın ve sürdürmenin temel parçalarıdır.

d. kriptografi:
Hassas verileri yetkisiz kullanıcılardan, tehditlerden ve saldırılardan koruma yöntemidir. Bilgisayar bilimi ve matematiğin temelleri, kriptografi protokolleri geliştirmenin temelini oluşturur. Genel olarak, veriler çeşitli kriptografik teknikler kullanılarak göndericide şifrelenir ve alıcıda şifresi çözülür.

3. Blok Zincirinin Temellerini Anlamak
Kendinizi bir blok zinciri geliştiricisi olacak şekilde eğitmek için, blok zinciri alanındaki temel kavramları ve terminolojileri anlamak çok önemlidir. Bu önkoşul bir beceridir, uygun alan bilgisi olmadan blok zinciri endüstrisinde daha fazla ilerleyemezsiniz. Bu nedenle, blok zincirinin temel kavramlarını öğrenin, bunlar hakkında daha derin ve net bir anlayış kazanın ve ayrıca çeşitli mutabakat protokollerinin çalışma mekanizması olan gerçek zamanlı blok zinciri uygulamaları hakkında bilgi edinin. Blockchain teknolojisindeki son gelişmeleri inceleyin.

4. Kriptonomi Hakkında Bilgi Edinin
Blockchain teknolojisinde, veriler çeşitli güvenlik protokolleri yardımıyla kriptografik olarak güvence altına alınır. Cryptonomics, ekonomi ve kriptografinin birleşimidir. Güçlü kriptografi protokolleri oluşturmak için güçlü matematik ve bilgisayar bilimi kavramları gerekir. RSA ve hash işlevleri gibi bir blockchain ağında kullanılan çeşitli kriptografik standartlar vardır. Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimini anlamak, hem kriptografi hem de ekonomi bilgisi gerektirir.

5. Ethereum ve DApp’ler Hakkında Bilgi Edinin
Ethereum, merkezi olmayan ve blockchain teknolojisinin temel kavramları üzerine inşa edilmiş en son teknolojilerden biridir. Birçok endüstri profesyoneli tarafından kullanılan açık kaynaklı bir teknolojidir. Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin, Akıllı Sözleşme adı verilen özel bir işlem protokolü ve Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp’ler) olarak bilinen diğer uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Bunlar, normal mobil tabanlı uygulamalara benzer.

6. Akıllı Sözleşme ve Sağlamlık Hakkında Bilgi Edinin
Bu modaya uygun teknoloji, Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin Akıllı Sözleşmeler adı verilen özel bir işlem protokolünü kodlamasını ve geliştirmesini sağlar. Akıllı bir sözleşmenin amacı, taraflar arasındaki işlem sürecini basitleştirmek, üçüncü bir tarafın katılımını kısıtlamak ve ayrıca buna dahil olan ek maliyeti azaltmaktır. Solidity, Akıllı sözleşmeler geliştirmek ve iş mantığının yürütülmesi için kullanılan bir programlama dilidir. OOPS’a benzer.

7. Uygulamalı Deneyim Kazanın
Her blockchain geliştiricisi, teorik bilgilere ek olarak uygulamalı deneyim de kazanmalıdır. Çeşitli blockchain uygulamaları oluşturarak öznel şeyleri uygulayın. Solidity gibi programlama dillerini öğrenin ve Akıllı Sözleşmeler ve DApp’ler geliştirerek pratik yapın. Bilgi ve deneyim kazanımı ile blok zinciri geliştiricileri, bu alanda daha fazla genişlemek isteyen işletmelerde bazı stajlar deneyebilir. Pek çok uygulamalı eğitim, birçok çevrimiçi eğitim ve öğretim kurumu tarafından ücretsiz olarak, ayrıca ücretli olarak sağlanmaktadır ve sertifikaları piyasada değerlidir.

Blockchain Geliştiricisi Olmak İçin Nasıl Bir Zihniyete İhtiyacınız Var?
Blockchain geliştiricisi olmak isteyen bu iki farklı insan türüne dalmadan önce, Blockchain geliştiricileri için en uygun olan zihniyet türlerini tanımak yardımcı olabilir. Sonuçta, Blockchain geliştirmenin benzersiz zorlukları, belirli bir benzersiz düşünme biçimi gerektirir.

Yüksek sesle söylenen “hacker” kelimesini her duyduğunuzda, genellikle olumlu bir ışık altında değildir; kendine saygısı olan hiçbir işletme bilgisayar korsanlarıyla bir şey yapmak istemez (ahlaklı bilgisayar korsanları hariç, ama bu başka bir zaman için farklı bir hikaye). Ancak, iyi Blockchain geliştiricileri olmaya yardımcı olan tam olarak hacker zihniyetidir. Bunun nedeni, bilgisayar korsanlarının sorunlarla ve engellerle karşılaştıklarında geleneksel düşünme yerine alışılmışın dışında düşünme eğiliminde olmalarıdır.

Ayrıca, iyi bir Blockchain geliştiricisi bir ekiple iyi çalışır ve işbirliği yapabilir. İlgili bir noktada, ideal Blockchain geliştiricisi, bir sorunla ilgili olarak ne zaman yardım isteneceğini ve ne zaman cevaba ulaşana kadar kendi kendine meşgul olmaya devam edeceğini bilir.

Bu nedenle Blockchain geliştirme için en iyi aday, başkalarıyla iyi çalışır, sınırlarını bilir ve sorunlara alışılmadık bir şekilde yaklaşabilir.

CinFikirlerinizi bekliyoruz...