Teknoloji

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Temizlikte en büyük yardımcılardan olan elektrikli süpürgeler farklı özellik, marka ve model seçenekleriyle beğenilere sunuluyor. Her evin büyüklüğü, temizlik ihtiyacı farklı olduğundan elektrikli süpürge seçimi yaparken bazı noktalara dikkat etmek ve ideal süpürgeyi bulabilmek büyük önem taşıyor. Elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında cihazın emiş gücünden toz torbalı, torbasız ya da şarjlı olmasına, kaç dBA ses seviyesi ile çalıştığından aparatlarının çeşitliliğine pek çok farklı kriter yer alıyor. Ev temizliğini pratik, kolay ve zahmetsiz hale getiren elektrikli süpürgeler arasından kendiniz için en doğru olanı seçebilmek istiyorsanız elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını bilmeniz gerekiyor. İşte elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar!

Elektrikli Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli süpürge modelleri arasından seçim yaparken karar vermeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken pek çok kriter bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Elektrikli Süpürge Kaç Watt Olmalı?

Elektrikli süpürge alacak olanların en çok merak ettiği sorulardan biri süpürgenin kaç Watt olması gerektiği. Düşük güçteki bir süpürgeden beklenen performansı alabilmek zor olduğu gibi yüksek güç de her zaman iyi bir performansın göstergesi olmuyor. Dolayısıyla güç ve performans kavramlarını karıştırmamak gerekiyor. Watt değeri her zaman emiş gücü için değil gürültü ve ısı olarak da kullanıldığı için bir süpürgenin yalnızca Watt değerine bakarak emiş gücünü anlamak mümkün olmuyor. Bu yüzden elektrikli süpürge satın alırken Watt değerinden önce emiş gücüne dikkat etmenizde fayda var.

  • Elektrikli Süpürge Emiş Gücü Kaç Olmalı?

Elektrikli süpürgenin performansını gösteren asıl değer olan emiş gücü, süpürge alırken dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerin başında geliyor. Ancak elektrikli süpürgede emiş gücünün kaç olması gerektiğine net bir cevap vermek mümkün olmuyor. Çünkü ideal emiş gücü seviyesi sadece ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Eğer eviniz küçükse, günlük olarak tozdan arındırmak ve temiz tutmak için bir süpürge arayışınız varsa orta seviyede emiş gücüne sahip bir süpürge işinizi görecektir.

  • Hangi Süpürge Çeşidini Almak Gerekir?

Elektrikli süpürge alırken kafanızı karıştıran noktalardan biri de hangi süpürge çeşidini alacağınız noktası olabilir. Elektrikli süpürge çeşitleri arasında toz torbalı, toz torbasız, dikey şarjlı, robot süpürge, ıslak ve kuru süpürge, el süpürgesi gibi modeller bulunuyor. Bunlar arasından hangisini seçmeniz gerektiği de yine evinizin büyüklüğüne, evinizdeki eşyaların durumuna, temizlik yapma sıklığınıza ve süpürgeden beklentinize göre değişkenlik gösterir. Eğer geleneksel bir süpürge arıyor ancak torba zahmetiyle ve maliyetiyle uğraşmak istemiyorsanız toz torbasız süpürge modelleri sizler için ideal olabilir. Eviniz çok büyük değilse ve odalar arasında özgürce süpürgenizi taşıyabilmek, kablo dağınıklığı ile uğraşmamak istiyorsanız şarjlı dikey süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Evi süpürmeye zaman bulamıyorsanız ancak eviniz her an kirden ve tozdan arınmış olsun istiyorsanız robot süpürge modellerini değerlendirebilirsiniz.

  • Elektrikli Süpürge Kaç dBA Olmalı?

Elektrikli süpürge seçiminde ses seviyesi de önemli kriterler arasında yer alıyor. Eğer sessiz çalışan bir elektrikli süpürge arıyorsanız süpürgenin özelliklerini incelerken kaç dBA ses seviyesi ile çalıştığına dikkat etmeyi unutmayın! Sessiz çalışan bir süpürge arıyorsanız 60-70 dBA özellikteki elektrikli ve şarjlı süpürge modellerini ya da 65 dBA robot süpürgeleri tercih edebilirsiniz.

  • Ek Özellikler ve Detaylara Dikkat!

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt olarak yukarıdakilerin yanı sıra ayrıca toz toplama sınıfını, filtre özelliklerini ve diğer detaylarını da eklemek gerekiyor. Süpürgenin toz toplama sınıfı halıdaki ve sert zemindeki tozları toplamada ne kadar başarılı olduğunu, filtre özellikleri ise süpürgenin çektiği tozları ortamda bırakmama konusunda ne kadar başarılı olduğunu ifade ediyor. A, B, C, D, E, F, G sınıfı toz toplama teknolojisine sahip elektrikli süpürge modelleri bulunuyor ve harflerde ilerleme oldukça toz toplama veriminin düştüğü görülüyor. Yani A sınıfı toz toplama teknolojisine sahip elektrikli süpürgeler en iyi toz toplama teknolojisine sahip modelleri ifade ediyor. Özellikle alerjik bir rahatsızlığınız varsa ve süpürgenizin yakaladığı tozları ortamda bırakmaması sizler için ekstra önemliyse HEPA filtreli süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Bu süpürgeler 0.3 mikrona kadar olan tozları yakalayabiliyor ve yeniden havaya karışmasını önlüyor. Bunların yanı sıra süpürgenin sahip olduğu ek özellik ve detaylara da dikkat etmeyi unutmayın. Örneğin; süpürgenin kablo uzunluğu, dahili aparat sayısı ve çeşitliliği, boyutu ve kolay saklanabilir olması gibi sizler için önemli olabilecek özelliklere dikkat edebilirsiniz.