Güncel

Google Arama Sonuçlarına Otomatik İzleme Video Önizleme Özelliği Geldi

Google, arama sonuçlarında video önizlemeleri oynatmaya başladığını duyurdu. Hayır, geçen ay çok tartışma konusu olan otomatik oynatma videolarıyla aynı değil. Bu farklı ve tartışmasız uzun uzun tartışılan kısa ön izleme videolarından daha az rahatsız edici. Genellikle, bir arama sonuçları sayfasının üst kısmında bir video sonucu gösterildiğinde görüntülenen statik resimlerin yerine görünürler.

Aşağıdaki Google tarafından sağlanan GIF’de bir örnek görebilirsiniz:

 

Bu özelliği mobil şebekelerde kullanmak istiyorsanız, Google uygulaması veya Chrome uygulamasının ayarlar menüsünden düzenleme yapabileceksiniz. Bu özellikten yararlanmak istemiyorsanız aynı şekilde aynı ayarlar menüsünde bu özelliğin kullanımını iptal edebilirsiniz.Günümüzün önemli problemlerinden biri olan veri kullanımı arttırmadan veri dostu olabilmek için, video önizleme yalnızca kablosuz ağa bağlıyken aktif olacak.

Otomatik olarak görüntülenen video önizlemeleri şu anda yalnızca Android için Google Arama ve Chrome uygulamalarında kullanılabilir. Önümüzdeki haftalarda tüm platformlarda kademeli olarak devreye girecek.

 

Arama sonuçlarında video önizlemeleri Türkiye’de aktif mi?

Başlangıçta ABD’de ve İngilizce destekli olarak aktif olacak olan bu özellik yine kademeli olarak global arama sonuçlarında da diğer dil destekleriyle birlikte yer almaya başlayacak.

Yakın zamanda global çapta, tüm dil destekleriyle ve tüm platformlarda yer alacak bu özelliğin aktifleşmesiyle birlikte video arama sonuçlarının hacminin de artması hedefleniyor. Buna paralel olarak arama sonuçlarında başlığıyla yer alan videoların önizlemesi ile aranılan içeriğe uygunluğu hakkında fikir verecek ve alakalı içerik sahibi videoların izlenme sayılarının da artış göstermesi öngörülüyor. Yapılan genişleme ile yakın zamanda Türkiye’de arama sonuçlarında video önizlemesi göremeye başlayacağız.

Google Blog’da paylaşılan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ARAMAMOTORU