İnternetSosyal MedyaTeknoloji

Twitter Lite Ülkemizde Yayına Girdi

Twitter dün yaptığı açıklamada Twitter Lite uygulamasını 21 yeni ülkede kullanıma açtığını duyurdu. Twitter’ın daha az veri harcayan “hafif” uygulaması, Twitter Litte yeni ülkelerle birlikte 45 ülkede hizmet vermeye başladı. İlk defa geçtiğimiz yıl duyurusu yapılan uygulamanın, çeşitli ülkelerde testlerinin ardından yayılımı devam ediyor. Facebook Lite, YouTube Go gibi daha az yer kaplayan ve daha az veri harcayan uygulamaların yanında yerini alan Twitter Lite, düşük internet hızına sahip pazarları hedefine alıyor.

Amaç Büyümeyi Hızlandırmak

Twitter çok uzun zamandır kullancı tabanını büyütmekte zorluk yaşıyor. Diğer platformların yaptığı başarılı atılımların yanında Twitter’n masaya çok büyük bir yenilik getirememiş olması büyümenin önünde en büyük engellerden biri elbette. Ancak yine de birçok pazarda Twitter kullanıcılarının önündeki temel sıkıntı, düşük hızlı ya da güvenilir olmayan internet bağlantısı. Bunun yanında tabii ki, data paketi ücretleri de uygulamanın kullanımı konusunda kullanıcıların dikkatli olmasını gerektiriyordu.
Twitter Lite uygulaması öncelikli olarak 2G ve 3G bağlantısına sahip olan pazarlar göz önünde bulundurularak tasarlandı. Düşük bağlantı hızlarında da süratle yüklenebilecek olan bu uygulama aynı zamanda boyutu da çok düşük. Bu sayede telefonda daha az yer kaplayacak. Bu da giriş seviyesi akıllı telefonlardaki düşük hafıza problemine bir çıkar yol olarak görülebilir.

Yeni Uygulama, Yeni Özellikler

Veri tasarrufu: Veri tasarrufu özellikleri sayesinde uygulamanızın tüketeceği veriyi kontrol altına alabileceksiniz. Videolar ve görseller otomatik olarak değil, siz istediğiniz zaman indirilecek. Hangi videoyu ve görseli indireceğinizi de seçebileceğiniz bu özellikle artık “Twitter, internet paketimi çok hızlı bitiriyor” sorunu ortadan kalkmış olacak.
Düşük hızlarda yüksek performans: Twitter Lite’ın dikkat çekici özelliklerinden birisi boyutunun sadece 3MB olması. Telefonunuzda az yer kaplayacak olan bu uygulama aynı zamanda 2G ve 3G bağlantılarında size kesintisiz ve hızlı hizmet sunmaya devam edecek.

Push bildirimler: Twitter Lite uygulaması da push bildirimlere sahip olacak. Böylece asla hiçbir haberi kaçırmayacaksınız.

Bunun yanında bookmarks, threads ve gece modu gibi Twitter’ın özelliklerine de Twitter Lite’da göreceğiz.
Türkiye ile aynı anda, Arjantin, Belarus, Dominik Cumhuriyeti, Gana, Guatemala, Honduras, Hindistan, Endonezya, Ürdün, Kenya, Lübnan, Fas, Nikaragua, Paraguay, Romanya, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Yemen, and Zimbabwe’de de yayına giren uygulama şu anda 45 ülkede hizmet vermeye başlamış durumda.
Kaynak: sosyalmedya.co