Girişim & KariyerGüncel

Asgardia Uzay Devleti Hakında Genel Bilgiler

Tarihimizinilk uzay ülkesi olan “Asgardia” projesine dair tüm bilgiler!

Geçtiğimiz dönemlerde Paris’te uluslararası bilim adamlarının yaptığı toplantıda uzayda ülke kurulması hakkında planlar açıklandı. Asgardia da meteor, uzay madenciliği, uzay çöpü gibi hizmetlerle yeryüzüne yararlı olacağı açıklanan planlar içerisinde yer alıyor.

Bu proje bilim-kurgu filmlerine konu olabilecek tarzda bir plan. Peki aslında Asgardia nedir? Asgardia vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır? Asgardia Space hakkında tüm detayları sizler için derledik.

Asgardia Nedir?

Asgardia, uzayda yaşamak isteyen insanları bir araya getirmek amacıyla kuralacak olan ülkenin ismidir.

Asgardia İsmi Nerden Geliyor?

Uzay ülkesinin ismi İskandinav mitolojisindeki Tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan yola çıkarak “Asgardia” isminin olmasına ortak karar verilmiştir.

Asgardia Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzay meraklılarını bir araya getirecek olan bu projeye yoğun ilgi var. Hal böyle iken Asgardia başvuru şartları ile birlikte Asgardia yaşam kanunları da düşünülen konular arasında yer aldı.

Projenin lideri olan Dr. Igor Ashurbeyli, Uzay ülkesi vatandaşı olanların kendi ülkelerindeki vatandaşlıklarından vazgeçmelerine gerek olmadığını, Uzay ülkesi’nin teknik olarak Dünya’da kalmaya devam edeceğini ifade etti.

Vatandaş sayısının 100 bin olmasıyla birlikte Birleşmiş Milletler’e devlet statüsü kazanmak için başvuruda bulunabileceklerini belirten Ashurbeyli, Uzay ülkesi vatandaşlarının fiziksel olarak Dünya’da bulunacaklarını, sadece Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşayacaklarını da sözlerine ekledi.

Uzay ülkesi nasıl olacak?

Sayılarla Asgardia (Uzay Ülkesi)

Uzay meraklısı, uzayla ilgili hayalleri olan ve uzaya merak duyan insanlar, uzay vatandaşı olmak için Uzay ülkesi’ne dünyanın birçok ülkesinden 500 binden fazla başvuru yaptı. Tabi her başvuru kabul edilmiyor.

Uzayda kurulacak ilk ülke olacak Asgardia başvuruları geçtiğimiz dönemlerde açıklandı. Uzay ülkesine başvuran insanlardan 221 bin kişi vatandaşlığa kabul edildi.

Uzay Ülkesi’nin internet sitesindeki 1 Ağustos 2017 verilerine göre başvurusu kabul edilenlerin sayısı şöyle;

Türkiye, şuan da Asgardia’ya en çok başvuru yapan ülke oldu. İstanbul ise en çok başvuru rekoru kıran kent olarak göze çarptı.
Türkiye’nin bu ilgisine Uzay Ülkesi Sözcüsü şöyle bir açıklamada bulundu: “Özgürlük ve eşitlik temelinde yeni bir uzay yaşına öncülük etmeyi başaran Asgardia için Türk halkının ulusumuzun gelişiminde öncü rol oynamaya devam etmesine ihtiyacımız var.”

İstanbul’dan 14 binden fazla başvuru var. Başvuru rekoru kıran İstanbul’u İzmir, Antalya, Bursa, Adana şehirleri takip etti.

Yapılan vatandaşlık başvurularının genelinde %77’sinin erkek olduğu ve %88’inin İngilizce konuştuğu ortak bilgiler arasında yer aldı.

Asgardia Kanunları

Asgardia, hiç bir ülkenin kısıtlanmasını göz önüne almayarak, kendi kural ve yasalarıyla bağımsız bir uzay ülkesi olmayı hedefliyor. İlk defa uzayda ülke kurulması ile karşılaşan uluslararası yasaların bu isteğe nasıl tepki verecekleri henüz bilinmiyor.

Uzay ülkesinin 12 bakanlık (Bilim, uzay, gençlik ve eğitim, bütünleştirme, bilgi ve iletişim, dış ilişkiler, ticaret, finans, güvenlik, adalet ve Facebook’taki kullanıcılar tarafından belirlenecek bakanlık) tarafından yürütülmesi bekleniliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Asgardia diğer ülkelerde olduğu gibi kendi anayasasını dünyaya sundu. 10 bölümden oluşan anayasada en önemli iki konusu: Barış ve Eşitlik

Asgardia Ne Zaman Kurulacak?

Maddi sıkıntılar dolayısıyla hedeflenen uzay ülkesi için ilk uydu bu yılın yaz ayında yörüngeye fırlatılacak. Resmi internet adresi “asgardia.space” üzerinden doldurulan formla vatandaşlık başvurusu yapılabilir.