GüncelNFTTeknoloji

“Dünyanın İlk Büyük Kurumsal Kripto Sanat Sergisi” Pekin’de

Pekin’deki UCCA Çağdaş Sanat Merkezi’ne bağlı UCCA Lab dünyanın ilk büyük kurumsal kripto-sanat sergisini izleyiciyle buluşturacak. 26 Mart’ta açılacak sergide, 69.3 milyon dolara satılan NFT tabanlı işiyle rekor kıran sanatçı Beeple’ın işleri de yer alacak.

Pek çok kişi, NFT’lerin sanat dünyasında işleri nasıl değiştirebileceğini keşfederken, UCCA Çağdaş Sanat Merkezi’nin markalarla iş birliğine odaklanan Pekin merkezli bir bölümü olan UCCA Lab, “dünyanın ilk büyük kurumsal kripto-sanat sergisini” sunmaya hazırlanıyor.

60’ı Aşkın Sanatçı

26 Mart’ta açılacak olan “Virtual Niche — Have you ever seen memes in the mirror?” başlıklı sergide, aralarında Beeple, Robert Alice, DJ deadmau5, Mario Klingemann, Robbie Barrat, Pak, Fewocious ve Mad Dog Jones isimli sanatçıların da bulunduğu 60’tan fazla sanatçının işleri yer alacak.

Grammy’den NFT İş Birliği

Serginin küratörlüğünü Block Create Art CEO’su Sun Bohan üstlenirken, artnews.com’un haberine göre, Digital Finance Group ve Winkrypto sergiye ortak ev sahipliği yapacak. AndArt Agency ise sergi için danışmanlık görevini üstlenecek.

Kripto Sanatı Uçlardan Ana Akıma Çekmeye Yardımcı Olacak

AndArt Agency’nin ortağı Elliot Safra yaptığı açıklamada, “Kuşakların zevkleri değiştikçe, daha önce çok az incelenmiş bir nüfusun ilgisini gösteren bir sergiyi desteklemenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu serginin, kripto sanat diyaloğunu uçlardan ana akıma doğru çekmeye yardımcı olacağını umuyoruz” dedi.

Kripto-Sanatı Geniş Kitlelere Anlatmak

Yapılan başka bir açıklamaya göre ise sergi, “daha geniş bir kitlenin kripto sanat anlayışını geliştirmeyi ve işleri kurumsal bir ortamda bağlamsallaştırmayı hedefliyor.”

Beeple Kurumsal NFT İşleriyle Gündemdeydi

Sergi haberi Beeple’ın “CROSSROADS” adlı eserinin Nifty Gateway’deki 6,6 milyon dolarlık rekor satışının hemen ardından geldi. Öte yandan Christie’s’de açık artırmada satılan Beeple’ın “Everydays: The First 5000 Days” işi ise 69.3 milyon dolarla bir rekora imza attı.

Damien Hirst de İlgisini Açıklamıştı

Kripto sanat ile ilgili başka gelişmeler de yaşandı: Damien Hirst bir dizi baskı satacağını ve alıcılardan kripto para kabul etmek konusunda istekli olduğunu açıklamış, Instagram hesabında “Kripto dünyasını seviyorum ve Bitcoin (BTC) VE Ether’e (ETH) güveniyorum ve bu satışta onları kabul etmekten gururlu ve mutluyum” diye yazmıştı. Bu esnada, pop yıldızı Grimes ise geçtiğimiz günlerde Nifty Gateway’de 6 milyon dolar değerinde bir NFT işini sattı.

Kaynak: artdogistanbul.com