GüncelTeknolojiÜrünYapay Zeka

İç Sesiniz ile Cihazları Bir Telekinetik Gibi Kontrol Etmenizi Sağlayan Sistem Geliştirildi

MIT tarafından geliştirilen AlterEgo adlı cihaz, beyninizin gönderdiği sinyalleri analiz ederek, iç sesinizi yazıya dökebildiği gibi konuşmadan cihazları kontrol etmenize de olanak sağlıyor

Hepimizin gündelik hayatta içinden kendi kendine konuştuğu, dışarıdan  söyleyemediği şeyleri kafasının içinde söylediği zamanlar olmuştur. Hatta kimileri için iç sesler ve iç konuşmalar, sesli cümlelerin dahi önüne geçebilmektedir. Bu konu üstüne ağırlık veren Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, yapay zeka teknolojisini insan vücuduna entegre bir sistem ile bu iç sesleri yazıya dökmeyi başardı.

İki bileşenden oluşturulan sistemin ilk parçası, psikolojiye de gönderme yapılması sonucu “AlterEgo” ismini aldı. AlterEgo, uzaktan bakıldığında kulaklık ve mikrofonu anımsatsa da aslında son derece gelişkin bir teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Cihaz; konuşma sırasında çenedeki kaslara gönderilen sinyalleri deşifre ederek, onları kelimelere döküyor. Aynı zamanda da uyumlu cihazları iç sesiniz ile yönetmenize olanak sağlıyor.

Özetlemek gerekirse aklınızdan geçen bir konuşmayı çenenize ya da yüzünüze az da olsa yansıtırsanız cihaz konuşmalarınızı çözümleyebiliyor. Son derece kolay giyilebilir olan AlterEgo, ilerleyen dönemlerde birçok kapıyı açabilir. Şu sıralar %92 oranında doğruluk payı ile çalışan cihazın, ilerleyen süreçte gelişen yapay zeka teknolojisini takiben çok daha işlevsel olacağını söylemek mümkün.

KAYNAK: Webtekno