Güncel

Uzaktan Eğitim vermek isteyenler için uyulması gereken kurallar

Bu makalede son dönemde giderek yaygınlaşan  Uzaktan Eğitim ile ile ilgili farklı bir açıdan başkam istedik. Evet uzaktan eğitim giderek yaygınlaşıyor ama bu eğitimleri verecek kişiler “Uzaktan Eğitim Vermeye” ne kadar hazır?

Her kurum bir şekilde uzaktan eğitime geçti ya da geçiş aşamasında, bu bağlamda Eğitmenlerin de eğitimleri büyük önem taşıyor. En önemli konulardan birisi ortam ve teçhizat seçimi…

Çekim yapılacak yeri doğru bir şekilde kurmak, öğrencilerinizin kurslarında iyi deneyimler yaşamasına yardımcı olmak için gereklidir. Öğrencilerin; bulanık bir görüntü, titreyen bir kamera, boğuk bir ses, kontrol edilemeyen dış sesler, karanlık bir ortam gibi dikkat dağıtıcı şeylerden arındırılması önemlidir. Bunun için profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç yok. Bu makale, sınıf ortamını evde nasıl kuracağınızı öğretir.

Başlamadan Önce;
Farklı kurs türleri için farklı ayarlara sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Kodlama ekran görüntülü videoları için, bilgisayar ekranınızı kaydedeceksiniz. Doğrudan öğrettiğiniz videolar için, kendinizi “talking head” olarak kaydedebilir veya bir görevi yerine getirebilirsiniz (yemek yapmak, yoga yapmak, vb.). Videoları çektikten sonra ekran görüntüsü ve konuşma görüntülerinizi birleştirmek için Teams size destek olacaktır.

Ekipman Seçimi;
Kamera ve mikrofon: Bilgisayarınızdaki kamerayla başlamayı deneyin, ancak dahili mikrofonu kullanmaktan kaçının. İstikrarlı, arka plan gürültüsünü azaltan ve videoda görünmez olacak kadar küçük, kaliteli, ahizesiz mikrofona yatırım yapın.

Aydınlatma Seçimi;
İlk önce odanızdaki doğal ışığı deneyin. Yeterli gelmiyorsa, evde sahip olduğunuz lambaları ve ışıkları eklemeyi deneyin. İç mekanda çekim yaparsanız, ışığın sizi arkadan değil önden veya yandan vurduğu bir pencerenin yanına oturun. Videonuzun ana konusu açıkça görülebilir ve iyi aydınlatılmış olmalıdır. Arka plandaki veya yüzünüzdeki gölgelerden kaçının.

Sesinizi Ayarlayın;
Açık gibi görünebilir, ancak harici mikrofonunuzun video kayıt cihazınıza doğru şekilde takıldığından emin olun. Mikrofon ayarlarınızı kontrol edin. Ses yüksekliğini belirleyin ve eğitim esnasında müdahale etmeyin. Ses çok yüksek ayarlanırsa, kayıtta bir elektriksel statik ses duyabilirsiniz.

Mikrofonunuzun ses çıkış ayarlarını kontrol edin. Mono yerine stereo olarak ayarlanmalıdır.

Yüksek sesle, net bir şekilde ve doğrudan mikrofona doğru konuşun. Mikrofona çok yakın veya çok uzak konuşmayın. En iyi sonuçlar için mikrofondan 15-30 cm mesafede durun.

Kayıtlarınızda patlama sesinden kaçınmak için pop filtresi (mikrofonunuza takabileceğiniz fiziksel bir filtre) kullanın.

Kameranızın doğru kayıt ve dışa aktarma ayarlarına ayarlandığından emin olun:

1. En boy oranı:

Bu, bir çerçevenin genişlik ve yüksekliğinin oranıdır. Videonuzun en boy oranı 4: 3 veya 16: 9 olmalıdır.

2. Video çözünürlüğü:

Bu, karedeki piksel sayısı (p) ile belirlenen video kalitesini temsil eder. Video çözünürlüğünüz 720p veya daha yüksek olmalıdır. Yüksek tanımlı (HD) bir videonun çözünürlüğü 720p veya daha yüksektir.

3. Çekim ortamınızı kurun;

  • Herhangi bir yankıyı emmek için kayıt odasını nemlendirin.
  • Ses yalıtımlı akustik panelleri odaya ekleyebilir veya kayıtlarınızdaki yankıları almaktan kaçınmak için battaniye, minder ve kanepe koymak gibi basit çözümler kullanabilirsiniz.
  • Arka planın sadeliği; öğrencilerin dikkatini dağıtmasını önlemek için temiz bir arka plan oluşturun. Masaüstünüzün ve sekmelerinizin temiz ve kursla ilgili olmayan içerik içermediğinden emin olun. Bu mümkün değilse Microsoft Teams ile arka plan bulanıklaştırmayı kullanabilirsiniz.

Kamera yerleştirme ve hareket ile ilgili bazı ipuçları:

  1. Konu üçte bir kuralı kullanarak çekimin ortasında veya yanlarda olmalıdır.
  2. Üçte bir kuralı, bir çerçeveyi iki kez dikey ve iki kez yatay olarak bölerek dokuz eşit parçaya ayırdığınız bir kavramdır. Bir “talking head” videosu oluşturuyorsanız, kameradan çok uzakta veya çok yakın olmayın. Kamerayı başınızın üzerine ya da yüzünüzün çok altına koymayın. Öğrencilerinizle yüz yüze sohbet ettiğinizi düşünün.
  3. Kameranızın sabit olduğundan emin olun. Bir tripod kullanın veya kameranızı sabit bir yüzeye koyun. Kamerayı kendiniz tutmaya çalışmayın.