İnternet

Google’dan Yeni Uygulama: Qibla Finder

Hizmetlerini bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcılarına faydalı olmak için kullanan Google, mübarek aylarda sevap işleminin önemini bizce kavramış. Binlerce Müslüman’ın hayatını kolaylaştıracak yeni projesi Qibla Finder’ı hayata geçiren Google artık kıblenizi bile bulabileceğiniz tek arama motoru olacak.

Qibla Finder sayesinde Müslüman kullanıcıların teknolojinin nimetlerinden faydalanarak kolayca kıbleyi bulmalarını sağlayacak. Mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla kullanılan Qibla Finder, GPS konum verinizi kullanarak Kabe’nin hangi tarafınıza kaldığını ve Kabe ile aranızdaki mesafeyi ölçecek. Özellikle gün içerisinde farklı lokasyonlarda yer alıp Kıble’yi bulmakta güçlük çekenler için Google’ın yeni servisi ilaç olacak gibi duruyor.

Google’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika ürün pazarlama müdürünün açıklamasına göre; insanlar özellikle Ramazan ayında bu tip hayatın yükünü azaltacak ve ibadet etmeyi kolaylaştıracak çözümlere ihtiyaç duyuyor. Google’ın tamamen bu ihtiyacı karşılamak için böyle bir proje geliştirdiğini belirtiyor.

Hem mobil hem de masaüstü cihazlar aracılığıyla kullanılabileceğiniz Qibla Finder her ne kadar iyi niyetli düşünülmüş olsa bile servisin çalışmayı sektirmesi, veri tabanının ele geçirilmesi veya teknolojik nedenlerle kıbleyi yanlış göstermesi halinde Müslüman kullanıcılarla Google arasında koyu bir hak savaşı başlayabilir. Hatta büyüklerimizin “Google’ı Kullanma Kullandırtma” pankartları evimizi süslemeye başlayabilir.

Qıble Finder’a ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Google şimdilik kaybettiğimiz kumanda ve çoraplarımızı bulamıyor. Onları da bulacak bir servis geliştirirse harika olabilir 🙂

Kaynak: WMARACI