GüvenlikÖzel KonularSosyal Medya

FBI Tarafından Aranan En Tehlikeli 5 Hacker

İnternet alemi bugüne kadar pek çok tehlikeli hacker gördü. Her birinin tehlikesi farklıydı; bazıları dizilerin tüm sezonunu ele geçirip para talep etti, bazıları kredi kartı bilgileri çaldı…

1. Behzad Mesri

İranlı hacker Behzad Mesri, HBO’yu hackleyerek Bitcoin olarak 6 milyon dolar talep etmişti. Mesri’nin elinde Game of Thrones’un yeni sezonunun bölümleri ve senaryosu vardı. Ayrıca “Ballers,” “Curb Your Enthusiasm,” ve “The Deuce” adlı dizilerin bölümlerini de çalmıştı.

2. Mohammad Saeed Ajily

FBI tarafından hala aranan Ajily ise ABD’nin savunma stratejilerinin bulunduğu sistemlere sızmakla suçlanıyor. Ele geçirdiği bilgiler arasında aerodinamik analizleri ve roketlerin dizaynları bulunuyor.

3. Alexsey Belan

Litvanyalı Alexey Belan öylesine tehlikeli bir hacker ki, kendisini görüp ihbar edenlere FBI tarafından 100 bin dolar vaad ediliyor. Kendisi 2017 yılında Yahoo üzerindeki 500 milyondan fazla hesabın bilgilerini çalmıştı. Bu bilgileri Rus Federal Güvenlik ajanlarından iki tanesine sattığı söyleniyor.

4. Evgeniy Mikhailovich Bogachev

“Slavik” nick’iyle bilinen ve siber suç dünyasındaki en popüler isim olan Evgeniy’i ihbar edenlere 3 milyon dolar vaad ediliyor. Evgeniy, banka hesaplarını ele geçirmesiyle meşhur. Aynı zamanda Ukrayna bilgisayarlarına sızarak politik bilgileri çalıp Rus hükümetine bildirmesiyle de biliniyor.

5. Mohammad Sadegh Ahmadzadegan

Ahmadzadegan, ABD finans sektörüne yaptığı DDoS saldırılarıyla meşhur. Onu daha da meşhur yapansa 2012’de NASA’nın serverlarına sızarak hassas bilgilere ulaşması.