Girişim & Kariyer

Başarılı İnsanlardan Duymayacağınız 7 Cümle

Bazen, söylediklerimizden çok, söylemediklerimiz daha önemlidir. Bu söylemediklerimiz sayesinde başarılar veya başarısızlıklar gelir. Başarı, bir sürat koşusu değil; maratondur. Bu yolda yapılan her hareketin bir sonucu vardır ve şimdi olmasa bile elbet bir gün seneler önce yaptığımız hareketler karşımıza çıkacak.

Başarılı insanların, başarıya ulaşma yolları birbirlerinden çok farklı. Kimileri çok zor şartlar altında zor günler geçirerek başarıya ulaşır. Kimisi ise daha rahat bir yolculuk geçirerek ulaşır varış noktasına, yani başarıya. Kişilerin başarıya ulaşmalarında nerede doğdukları, nasıl yetiştiklerinden ziyade zihinsel gelişimleri ve amaçları için nasıl vazgeçmedikleri önemli. Asıl bunlar, onları başarıya götüren gerçekler.

Şimdi, başarılı insanların kurmadıkları bazı cümlelerden bahsedelim. Bu cümleleri kurmadıkları için, bugünkü konumlarındalar desek yanlış söylemeyiz. Dediğimiz gibi, bazı zamanlar dediklerinizden çok, demedikleriniz daha önemlidirler.

1. İşimden nefret ediyorum!

“Şirketimi hiç sevmiyorum!“, “Patronum tam bir salak!” cümlelerini de muadili olarak kabul edebiliriz.

Başarılı insanların hayatlarında, işlerine kendilerini adamaları çok önemli bir yer kaplar. Çalışma yerleri onlar için büyük önem taşır. Eğer burada rahatsızlık hissederlerse, bu negatif enerjiyi çevrelerine yaymak istemezler. Bu durumu dile getirmezler. Çünkü bu ifadenin, başarıya ulaşmayı ertelediğini bilirler. İşe veya duyulan nefreti dışa vurmak yerine bunu çözüme kavuşturmaya uğraşırlar.

2. Bu haksızlık.

Bir başka deyişle “Daha fazlasını hak ediyorum.”

Bir rakibiniz, sizin hak ettiğiniz bir ödülü mü kazandı? Ya da siz ondan çok daha üretken ve kendinizi adamış haldeyken asıl krediyi o alıyorsa buna kızıp ortalığı kaldırmanız gerekir mi? Tabii ki hayır. Başarılı insanlar, yapılan işleri asla bir başarı sırasına sokmaz. Böylece adaletsizlik kavramını ortadan kaldırırlar. Başarı, verilen bir hediye değil; kazanılıp hak edilen bir gerçek.2

3. Burada işler böyle yapılır.

Ayrıca; “Çünkü işler bu şekilde yürüyor.” da diyebiliriz, daha doğrusu dememeliyiz.

Eğer günümüzde başarılı bir konuma gelmek istiyorsanız, “inovasyon” kelimesine tanıdık olmalısınız. Yenilikleri daha çabuk öğrenmeli ve içselleştirmelisiniz.Gelenekselden kopmaktan korkmamalısınız. Kimse, yeni şeyler denemeden farklı bir şeyler başaramaz.

İnovasyon denince akla gelen isimlerden birisi olan Steve Jobs diyor ki:

“İnovasyon, liderle takipçiyi ayırt eder.”

4. Bu benim işim değil.

“Benim problemim değil.” olarak da değiştirebiliriz.

Başarılı insanlar için bir konuda genelleme yapacak olursak, çevrelerine yardım etmekten hiç çekinmezler. Takım oyuncusu olmak, başarıya yaklaşmanıza yardımcı olur. Eğer takım oyuncusu olmazsanız başarı size uğramayabilir de. Ekip arkadaşlarınızı ne kadar desteklerseniz, işinizi o kadar ileriye götürürsünüz. İş arkadaşlarınız rakibiniz değildir. Onlara yardım etmek, kendinize yardım etmek bir nevi kendinize yardım etmektir.1

5. Bu imkansız.

“Bu iş yapılamaz.” veya “Bunu yapamam.” da bu cümleyle özdeş.

Başarılı insanlar şunu biliyor: Sınırlar ve limitler, yalnızca zihindedir. Kendi kendinize koyduğunuz engeller, birçok zaman sizi geriye çeker. Başaranlar, bariyerler ya da engellerden şikayet etmezler. Onlara üzülmek yerine yaratıcılıklarını ve kararlılıklarını kullanarak teker teker tüm zorlukları aşarlar.

“Yapamam” “Edemem” “İmkansız” gibi kelimeler başarılı insanların sözlüğünde bulunmaz. Bu kelimeleri, onlardan asla duymayız. Şikayet etmenin kendilerine bir yarar getirmeyeceğini biliyorlar ve sorunları çözmek için bir şeyler yapıyorlar.

6. “Yapabilirdim.”

Şuna mı bakmıştınız?: “Yapmalıydım.”

Pişmanlık, bir insanın hissettiği en acı duygulardan birisi. Zaman zaman aklınıza “Keşke şunu yapsaydım.” dediğiniz olaylar geliyordur. Birçok başarılı insan bu “keşke” anlarını yaşamamak için ellerinden geleni yapıyorlar, çoğu zaman da başarıyorlar ve “keşke” kelimesini sözlüklerinde bulundurmuyorlar. Bunu iki şekilde yapıyorlar. Ya tüm risklerine rağmen fırsatları kaçırmadan değerlendiriyorlar ya da bir sonraki fırsat için hazırda bekliyorlar. Pişmanlık duygusunu hiç tatmadan yollarına devam ediyorlar.

7. “Başka şansım yok.”

“Başka herhangi bir seçenek yok.” veya “Yapabileceğimin hepsini yaptım.” cümleleri de geçerli.

Başka seçenekler her zaman vardır. Daha doğrusu, başka seçenekler yaratma şansınız vardır. Bunları yaratmak ve değerlendirmek sizin elinizde. Analiz yeteneğinizle, çevrenizi süzüp başka ihtimallerin olduğunu görebilirsiniz. Çaresiz kaldığınızı düşünüp yalnızca şikayet etmek isterseniz o size kalmış bir şey.

Kaynak: Gobankingrates