Girişim & KariyerYapay Zeka

Hangi Meslek Ne Zaman Yok Olacak

Oxford Üniversitesi’ndeki yapay zeka uzmanları, çeşitli iş alanlarında makinelerin insanlardan daha ehil olacağı tarihleri hesapladı.

Yeni teknolojiler eksponansiyel hızla gelişirken, farklı meslek kollarında çalışan insanların işlerinin geleceği ile ilgili endişelenmeleri yersiz değil, zira önümüzdeki 25 yıl içinde, bugün var olan işlerin yüzde 47’si ortadan kalkmış olacak. Bizi bekleyen gerçeğin kitlesel çapta işten çıkartmalar olduğunu söyleyen uzmanların sayısı her geçen gün artıyor.

Şu an yapmakta olduğumuz işi ne zaman bir makineye kaptıracağız?

Oxford Ünivesitesi’ndeki yapay zeka uzmanları, bu soruyu sizin için araştırdı ve çeşitli iş kolları ve pozisyonlarda makinelerin insanlardan daha ehil olacağı tarihleri saptadı. “Future of Humanity Institute”dan (İnsanlığın Geleceği Enstitüsü) Katja Grace’in liderlik ettiği ekip, makine öğrenmesiyle ilgilenen akademisyen ve uzmanlardan alınan 352 yanıtı bir araya getirerek, alınan ortalamaya göre mesleklere ömür biçti.

125 yıla kadar komple makineleşeceğiz

Araştırmanın en ilginç yanlarından biri ise, uzmanların gelecekle ilgili görüşlerinin hangi ülkeden olduklarına göre büyük farklılık göstermesi. Örneğin, Asyalı uzmanlar yapay zekanın hakimiyetine 30 yıl kaldığını söylerken, Kuzey Amerikalı meslektaşları böyle bir şeyin 74 yıl sonra yaşanacağını düşünüyor. Genel ortalama; 45 yıla kalmaz yapay zekanın birçok konuda insanlardan daha üstün hale geleceğine işaret ediyor. Komple makineleşmenin ise 125 yıla kadar gerçekleşeceği öngörülüyor.

Çeşitli işlere biçilen ömürler

Yapay zekanın ilerlemesiyle insanların elinden gidecek iş ve görevler, insana özgü olmaktan çıkacak yetiler ve makinelerin bu alanlarda dümeni devralabileceği tarihler şöyle:

Çeviri (amatör seviyede) – 2024

Lise seviyesinde makale yazmak – 2026

‘Top 40’ listesine girecek şarkılar yazmak – 2028

Kamyon şoförlüğü – 2028 (dense de daha erken olabilir)

Perakende sektöründeki makinelerin yapay zeka ile yönetilmesi – 2031

New York Times bestseller listesine girecek kitaplar yazmak – 2049

Ameliyat yapmak – 2053

Perakende sektöründe satış elemanı olarak çalışmak – 2029

Telefon bankacılığı operatörlüğü – 2024

Matematik alanında araştırma yapmak – 2047

Yapay zeka alanında araştırma yapmak – 2103

Kaynak: DIGITALAGE