GüncelNasıl Yapılır?

“.tr” Uzantılı Alan Adları Artık Belge Gerektirmeden Alınabilecek! Nic.TR kapanıyor, TRABİS Dönemi Başlıyor.

1991 yılından beri “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisini gerçekleştiren Nic.TR’nin hizmetleri TRABİS’in açılması ile son bulacak ve alan adları açısından yeni bir dönem başlayacaktır. com.tr uzantılı alan adlarının satışı artık belge gerektirmeden yapılabilecek. Ayrıca alan adı fiyatlarının da değişmesi söz konusu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (“ODTÜ“), 1991 yılında IANA/ICANN’den aldığı uluslararası yetki kapsamında kurduğu Nic.TR  üzerinde “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisine yönelik işlemleri günümüze kadar yönetmiştir. 2008 yılında yayımlanan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (“UAB“), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (“BTK“) “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisi ve yönetimi için görevlendirmiştir. Bu doğrultuda, 7 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 27752 sayılı İnternet Alan Adları Yönetmeliği (“Yönetmelik“) ile “.tr” uzantılı internet alan adlarına ilişkin işlemlerin BTK tarafından kurulacak “.tr Ağ Bilgi Sistemi” (“TRABİS“) tarafından gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. ODTÜ ve BTK arasında imzalanan 21 Aralık 2018 tarihli sözleşme ile ODTÜ sahip olduğu “.tr” kayıt otoritesi yetkisini, BTK’ye devretmiştir.

Soru / Cevap

Var olan alan adlarım ile ilgili ne yapmam gerekiyor?

Var olan alan adlarınız ile ilgili sizin bir işlem yapmanız gerekmiyor, alan adı sağlayıcıları bu konuda gerekli işlemleri yürütmekle mükellef.

Alan adı fiyatları değişecek mi?

TRABİS’de .tr uzantılı alan adlarının fiyatları BTK tarafından belirlenecek. Henüz bu rakam belirlenmiş değil.

TRABİS ile neler değişecek?

En önemli soru aslında bu, TRABİS ile .com.tr – .net.tr – .org.tr uzantıları artık belgesiz olarak herkesin alımına açılacak.

.tr alan adlarının transfer işlemleri TLD’ler gibi belgesiz olarak gerçekleştirilebilecek.

Belge gerektirmediği için alan adının almak çok daha hızlı şekilde tamamlanacak.

.tr alan adlarının kiralanması, satışı gibi işlemler gerçekleşebilecek.

Ve belki de en önemlisi; .tr uzantılı alan adları kullanıma açılacak. cinfikir.tr gibi.

TRABİS ne zaman devreye girecek?

BTK tarafından yapılan son bilgilendirmede Ocak 2022’de yayına girmesi bekleniyor.

.com.tr Alan Adlarına Ne Olacak?

TRABİS, “.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesini, rehberin oluşturulmasını, güncellenmesini, rehberlik hizmetinin sunulmasını sağlayacak ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân verecek bir sistemdir. Nic.TR’nin TRABİS faaliyete geçene kadar aktif kalması ve TRABİS’in faaliyete geçmesiyle eş zamanlı olarak kapanması öngörülmektedir.

Aktarım işlemi sırasında izlenecek adımlar ve sıkça sorulan soruların yanıtları Nic.TR’nin web sitesi üzerinden duyurulmuştur.