EtkinliklerGüvenlikİnternetSosyal Medya

Google Reklam İçin Hangi İçeriklere Para Vermeyeceğini Açıkladı

Google’ın reklam mekanizmasından yayıncılık politikalarında değişiklik mesajı geldi. Bundan sonra bu içerikleri yapanlara para vermeyeceğiz diyorlar. Siz bu içeriklere para mı veriyordunuz yoksa diye sorası geliyor insanın.
Bir de “sanki doğru içerik olsa para veriyormuşsunuz gibi” dediğimiz bir taraf var ki ona şimdilik girmeyelim. Sonuçta Google dünya yayıncılarıyla bizim aramızda harika bir ayrımcılık yapıyor.

İşte Google mesajı:

“Sayın Ad Manager Yayıncısı,
Tüm yayıncı ürünlerimiz için geçerli olan Google yayıncı politikalarında yapılan ve Ad Manager hesabınızı etkileyecek olan bir değişiklik hakkında bilgi vermek amacıyla size ulaşıyoruz.
Eylül 2019’da yayıncı ürünlerimizin (AdSense, AdMob ve Ad Manager) bazı içerik politikalarıyla ilgili değişiklikler uygulayacağız. Bu durum, şu anda hiçbir yayıncıyı etkilemeyeceğinden hiçbir işlem yapmanız gerekmez ancak bu e-postayı okuyarak önümüzdeki ay gerçekleştirilecek değişikliklere aşina olun.
Bu değişiklikleri neden yapıyoruz?
Yayıncılardan aldığımız en yoğun taleplerden biri, politikalarımızı sadeleştirmemiz ve basitleştirmemiz yönündeydi. Pek çoğunuzun birden fazla yayıncı ürünümüzü kullandığını biliyor ve kullandığınız ürün ne olursa olsun, politikalarımızla etkileşim ve bu politikalardan nasıl etkileneceğiniz konusunda net ve basit bir açıklama sağlamak istiyoruz.”

Bu Değişikliklerle Birlikte Nelerle Karşılaşacaksınız?

● Yayıncı ürünlerimizde para kazanamayacağınız içerik türlerini belirten Google Yayıncı Politikaları. Bu türler arasında şunlar yer alır: Yasalara Aykırı İçerik, Çocuk Cinsel İstismarı İçeren Materyaller ve Pedofili, Müstehcen İçerik, Aile İçeriğinde Yetişkin Temaları, Fikri Mülkiyet İstismarı, Nesli Tükenmekte Olan Türler, Tehlikeli veya Hakaret Barındıran İçerik, Dürüst Olmayan Davranışlara İmkan Verme, Gerçeği Yansıtmayan İçerik, Kötü amaçlı veya İstenmeyen Yazılımlar ve Anlaşmalı (Mail-Order) Evlilik.
● Sınırlı reklam kaynakları alacak içerik türlerini belirten Google Yayıncı Kısıtlamaları. Bunlar arasında şunlar yer alır: Cinsel İçerik, Şok Edici İçerik, Patlayıcılar, Ateşli Silahlar, Ateşli Silah Parçaları ve İlgili Ürünler, Diğer Silahlar, Tütün, Keyif Verici Maddeler, Alkol Satışı ve Kötüye Kullanımı, Online Kumar, Reçeteyle Satılan İlaçlar ve Onaylanmamış Farmasötik Ürünler ve Besin Takviyeleri. Google Ads (önceki adıyla AdWords), kısıtlanan içerikleri sunmamaya devam edecektir. Yalnızca diğer reklam ürünlerine ait veya yayıncılarla reklamverenler arasında doğrudan sunulan anlaşmalar üzerinden gelen reklamları alacaktır.
● Kullanmayı seçtiğiniz ürünler hangileri olursa olsun, yayıncı ürünlerimiz arasında yalınlık, tutarlılık ve anlama kolaylığı sağlayacak şekilde bir uyumluluk sunulacaktır.
Bunlar Ad Manager yayıncısı olarak sizin için ne anlam ifade ediyor?
Doğrudan sunulan anlaşmalar dahil, Ad Manager üzerinden sunulan tüm anlaşmaların Google Yayıncı Politikaları’na uyması gerekir. Bu politikalara uymayan içerikle Ad Manager üzerinden para kazanılamaz. Bugünkü geçerli politikalarımızda olduğu gibi, politika ihlaline yol açan içerikten para kazanmaya çalışmak, hesaplarınızın askıya alınmasına veya sonlandırılmasına yol açabilir.
Google Yayıncı Kısıtlamaları kapsamına giren içeriklerden para kazanmak artık bir politika ihlali olmayacak. Bunun yerine, uygun olduğu hallerde her bir reklam ürünündeki tercihlere ve/veya reklamverenlerin bireysel tercihlerine bağlı olarak bu tür içeriklerde reklam yayınlamak kısıtlanacaktır. Bazı durumlarda bu, envanterinizde hiçbir reklam kaynağının teklif vermemesi veya kısıtlanmış içeriklerde reklam görüntülenmemesi anlamına gelecek. Yani, ancak Google Yayıncı Kısıtlamaları kapsamındaki içeriklerden para kazanmayı tercih edebilirsiniz.

Kaynak:www.tknlj.com