GüncelSosyal Medya

YouTube, Kaliteli Aile Dostu İçerikleri Öne Çıkarmak İçin Algoritmasını Değiştirdi

Bloomberg‘in haberine göre YouTube, Temmuz ayında algoritmasında sessiz sedasız değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler birkaç YouTube kanalının görüntülenme sayısında ciddi bir azalmaya sebep oldu. YouTube sözcülerinden biri, Bloomberg‘e yaptığı açıklamada “Şirket her yıl yüzlerce değişiklik yapıyor. Bu son değişiklik, kullanıcıların kaliteli aile içeriği bulma ihtimalini artırdı.” ifadesini kullandı. Ancak şirketin ‘kaliteli aile içeriği’ni nasıl tanımladığı ve hangi videoların öne çıkarılacağına nasıl karar verildiği açıklanmadı.

YouTube’un özellikle bu algoritmayı neden çıkardığı da tam bilinmiyor. Bloomberg‘e göre kararın sebebi, ABD Federal Ticaret Komisyonu’yla yaşananları hafifletmek olabilir. Federal Ticaret Komisyonu yakın zamanda şirketi çocuk mahremiyeti konusunda incelemeye almıştı.

Yeni algoritma sayesinde bazı kanalların trafiğinde devasa bir düşüş, bazılarında ise ani yükseliş yaşandığı fark edildi. PBS Kids ve Mother Goose Club gibi şirketlerin kanalları, abonelik ve görüntülenme sayısı anlamında şanslı kanallar arasında yer aldı. Algoritma değişikliği hem ana platforma hem de YouTube Kids platformuna uygulandığı için herkesin sayfasında aile dostu içerikler öne çıkarılıyor olabilir. Birkaç kullanıcı, o tarz içerikler seyretmemelerine rağmen kendilerine aile dostu video önerileri sunulduğunu belirtti.

YouTube’da En Çok Çocuklu Ve Video Oyunlu İçerikler Seyrediliyor

YouTube bir süredir platformdaki rahatsız edici çocuk videoları yüzünden sorunlar yaşıyordu. Bu duruma çözüm olarak çeşitli değişiklikler yapmıştı. Mesela; bazı kanalları tamamen kapatmak ya da çocukların göründüğü videolarda yorumları devre dışı bırakmak gibi. İlerleyen zamanlarda ebeveynlerin içini rahatlatmak için başka özellikler sunulması muhtemel görünüyor. Zira Pew tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, çocuklu ya da video oyunlu içerikler platformda en fazla görüntülenen içerikleri oluşturuyor.
Kaynak: Engadget