Girişim & Kariyer

Staj Yaparken Para Kazanmanın 4 Yolu

Henüz öğrenciyken iş dünyasını tanımanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hangi sektörün veya hangi pozisyonun sizin için doğru olduğunu mezun olmadan öğrenebilmenin en iyi yolu, öğrencilik hayatı boyunca yapılan stajlar. Bu stajlar sizlere, kendinizi hem kişisel hem de profesyonel anlamda tanımanız konusunda yardımcı olacaktır. Kariyerinize katkıda bulunduğunuz staj süreçleriniz boyunca aynı zamanda para kazanmanız da mümkün olabiliyor. Bu yüzden sizler için staj yaparken para kazanabilmenin yollarını listeledik.

1) Zorunlu Staj

Günümüzde global birçok firma staj kavramını işe alımları destekleyen bir süreç olarak görüyor. Her firma için değişse de staj başvuruları sürecinde firmalar, önceliği zorunlu stajı olan öğrencilere veriyor. Özellikle global firmalar staj programları boyunca stajyerlere; 1/3 asgari ücret, kişisel gelişim seminerleri, çeşitli eğitimler ve sosyal etkinliklere katılma imkanı sunuyor.


2) Erasmus+ Staj Programı

Erasmus + Yerleştirme (Staj) programı, Avrupa Birliği’nin Yaşam Boyu Öğrenim Program’larından biridir. Bu program bir öğrencinin, bir Avrupa ülkesi veya ortak ülkelerde bulunan bir kuruluşta mesleki ve idari çalışma sürecidir. Bir Avrupa Birliği projesi olduğu için vize süreci oldukça kolaydır. Ayrıca orada bulunduğunuz sürede diğer ülkeleri ziyaret etmeniz de oldukça kolay. Bu program sayesinde uluslararası ortamda çalışma şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca program dahilinde yurt dışında kaldığınız süre boyunca aylık 400-600 euro arası hibe alabilirsiniz.


3) Genç Yetenek Programları

Lisans, yüksek lisans öğrencileri veya yeni mezunlar için faydalı olabilecek, uzun dönemli ve eğitim odaklı staj programlar olan Genç Yetenek Programlarında gençlerin ihtiyaçları üzerine hareket edilir. Bu programlar size stajınız boyunca farklı alanlarda eğitimler sunacak ve hem kişisel hem de profesyonel gelişiminize katkıda bulunacaktır. Her firma için Genç Yetenek Programlarının staj süresi farklı olabilir. Program süresince farklı departmanlarda çalışma fırsatı yakalayabilir, yeteneklerinizi keşfedebilir ve kariyerinize yön verebilirsiniz!


4) Girişimcilik Ekosistemi

Girişimlerde staj yapmanın çok değerli olduğunu her fırsatta vurguluyoruz. Girişimcilik ekosisteminde yatırım almış, gelir modelini oturtmuş ve hızla büyüyen Startup’lardaki iş ilanlarını küçümsemeyin. Buradaki staj ilanlarında hem maaşlı staj yapabilir hem de sandığınızdan çok daha fazla deneyim edinebilirsiniz.

Biz yine de deneyimi ve tutkuyu ön planda tutmanız taraftarıyız. 🙂

Kaynak: CEOTUDENT