GüncelİnternetSosyal Medya

2019’un Popüler Dijital Reklam Kanalı Arama Reklamları

Dijital pazarlama denildiğinde kullanıcıların karşısına sayısız seçenek çıkabiliyor. Fakat 2019’un en popüler dijital reklam kanalı arama reklamları oldu. 2019’un 3. çeyreğinin sonuna doğru yaklaşırken 2019’da dijital pazarlama hakkında veriler gelmeye başladı.

Dünyanın birçok yerinde ofisi bulunan ve bu ülkelerde gerekli pazar araştırmaları gerçekleştiren Marin Software 2019’un popüler dijital reklam kanallarını araştırdığı yeni çalışmasında ilginç veriler ortaya çıktı.

2019’un Popüler Dijital Reklam Kanalı Arama Reklamları

Reklam verenlerin bütçeleri ve harcama yaptıkları dijital pazarlama alanları hakkında yapılan bir araştırma olan “The State of Digital Advertising 2019″a göre arama reklamları halen reklam verenlerin en çok para harcadığı ve en çok tercih ettiği dijital reklam kanalı.
Marin Software’in yayınladığı rapora göre arama reklamları, reklam verenlerin toplam bütçelerinin %39’unu oluşturuyor. Raporun verileri ise ABD ve İngiltere’de bulunan 450’den fazla B2B ve B2C dijital pazarlama uzmanının verilerine dayandırılıyor.
Her ne kadar arama reklamları şu ana kadar baskın olan reklam kanalı da olsa, reklam verenlerin her geçen yıl harcama yaptığı kanal sayısı artıyor.

Sosyal Medya Reklamları İkinci Sırada

Reklam verenlerin bütçelerinin %39’unu alan arama reklamlarını %18’lik bir oranla ücretli sosyal medya reklamları takip ediyor. Sosyal medya mecralarının sayısının ve kullanım oranının oldukça arttığı şu günlerde bu veri çokta şaşırtıcı olmasa gerek.
Özellikle Instagram’da yapılan reklam harcamaları bir önceki seneye göre oldukça artış gösteriyor. Ancak Instagram reklamlarına yapılan harcamaların artması diğer sosyal medya reklamlarının bütçelerinin azaldığı anlamına gelmiyor. Yani reklam verenlerin reklam bütçeleri de geçtiğimiz yıllara göre artış gösteriyor.

Amazon Reklamları Büyük Fırsat

Yapılan araştırmada Amazon reklamlarının büyük bir fırsat olduğuna değiniliyor. Araştırmaya katılan firmaların %60’ı önümüzdeki yıl Amazon reklamlarına yaptıkları harcamaları arttırmayı düşündüklerini, katılımcıların %55’i ise Amazon reklamlarını kullanmanın büyüme için büyük bir fırsat olduğunu belirtiyor.
Ücretli sosyal medya reklamlarını ise %16 ile görüntülü reklamlar takip ediyor.

İşte araştırmada yer alan diğer önemli verilerden bazıları;

•Google, reklam verenler arasında en güvenilir yayıncı. Öyle ki her 100 kullanıcıdan 98’i Google’a güven endeksinde 5 üzerinden 5 veya 4 puan veriyor.
•Arama reklamlarını kullanan katılımcıların %84’ü şu anda Google’ın yeni duyarlı arama reklamlarını kullanıyor veya kullanmayı planlıyor.
•Araştırmaya katılanların %32’si videonun en etkili sosyal medya reklam biçimi olduğunu ve ardından resim reklamları (%26), Instagram hikaye reklamları (%23) ve Carousel reklamları (%19) tercih ettiklerini belirtiyor.
Tüm bu detaylar ve raporun tamamı için kaynakta bulunan linki ziyaret edebilirsiniz. Yine konu hakkında soru, görüş ve/veya önerilerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.
Kaynak:aramamotoru.com