GüvenlikİnternetTeknoloji

Google Erişim Sorunu

Google çöktü mü, neden açılmıyor? şeklindeki sorular sosyal medya kullanıcıları tarafından şu an merak konusu oldu. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya’da etkili olan Google erişim sorunu dünyada yaklaşık 23 ülkede aktif olarak hissediliyor Google’da yaşanan erişim sorunu birçok kişiyi etkiledi. Saat 10:45’ten itibaren Google servislerine erişim sorunu yaşanmaya başladı. Gmail, YouTube gibi Google servisleri ve arama motoruna yaklaşık bir saat kadar erişilemedi. Bölgesel olarak Doğu Avrupa’yı ve Türkiye’yi etkileyen sorunun ardından Google servisleri adım adım düzelmeye başladı.  İşte Google erişim sorununa dair detaylar…

GOOGLE ÇÖKTÜ MÜ?

Dünyanın en büyük arama motoru Google’da erişim sorunu yaşanıyor. Habertürk Teknoloji editörü Necdet Çalışkan’ın haberinde göre yaşanan sorunun internet altyapısından veya DDoS benzeri bir siber saldırıdan kaynaklanmadığı öğrenildi. Türkiye’nin Google servislerine erişememesine neden olan sorunun doğrudan Google sunucularından kaynaklandığı gözleniyor.

GOOGLE ERİŞİM SORUNU

Google’ın Bulgaristan’da bulunan serverlarında ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluk nedeniyle serverler hata verdi. Google sorunu çözmek için çabalarken, Türkiye Google bağlantısını Bulgaristan’daki serverlerin çıkış noktasından aldığı için sorunu yoğun şekilde hissetti.  Google’a erişimde 23 ülkede sorun yaşanırken,  Türkiye’de ise erişim sorunu özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya’da illerinde etkisini gösteriyor. Google servislerinde yaşanan çökme internet kullanıcılarını etkiledi. Şu an sebebi bilinmeyen erişim sorunu nedeniyle Google servisleri olan YouTube, Gmail ve Google arama motoru kullanılamadı. Bu servislerin yanında Google’ın diğer ürünleri olan Google Analytics, Google Trends, Google Maps gibi hizmetlerde de ciddi erişim problemleri yaşandı. Sorun adım adım düzelmeye başladı ancak Google servislerinde halen sorunlar yaşanıyor.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NDAN GOOGLE AÇIKLAMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr.Ömer Fatih Sayan, Google hizmetlerinde yaşanan sorunla ilgili açıklama yaptı. Bakan Yardımcısı Sayan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir.

Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır.

USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir.

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır.

DNS’LERDE PROBLEM YAŞANIYOR

Gelen ilk tespitlere göre Google DNS’lerindeki ‘stability’ problemi yaşanıyor ve bu nedenle de bağlantı isteklerine cevap alınamıyor.

SİBER SALDIRI YOK

Google’a bağlı sistemlere erişim sağlanamaması sonrası siber saldırı iddiaları ortaya atıldı. Ancak Türkiye’ye herhangi bir siber saldırı yapılmadı. Sorun tamamen Google’ın serverleri ile alakalı.

YOUTUBE ÇÖKTÜ MÜ?

Dünyanın en büyük video ağı Youtube’a da erişim sağlanamıyor. Youtube’dan konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Google ve Youtube’un erişim sorunu şu an için çözülmüş değil.

GOOGLE VE YOUTUBE’UN SORUNU AYNI MI?

Google ve Youtube’un ayı anda erişime kapanması sorunun aynı olup olmadığını sorgulatıyor. Google ve Youtube’a yaşanan sorunun bağlantılı olduğu kesin. Google’daki sorun Gmail ve Youtube’da da erişimi engelliyor.

GOOGLE TRENDS DE AÇILMIYOR

Google’ın en çok aranan ve ilgi çeken haberleri barındırdığı sistem olan Google Trends alanına da erişim sağlanamıyor. Google’da yaşanan sorunun büyük olduğu tahmin ediliyor.

TÜRKİYE’DE İNTERNET ÇÖKTÜ MÜ?

Türkiye’de internet çökmesi söz konusu değil. Türkiye’de Google ve Youtube dışında tüm sayfalara erişim sağlanıyor. Yandex vb. arama motorlarından aramalar aktif olarak yapılabiliyor.

TWİTTER’DA GÜNDEM OLDU

Google’da yaşanan erişim sorunu sosyal medyada gündem oldu. Erişim sağlayamayan vatandaşlar Google ile ilgili eleştiri ve düşüncelerini attığı Tweet’ler ile değerlendirdi.