GüncelSite

Başarılı Bir Web Sitesinin 9 Özelliği

Işık hızıyla gelişen internet sektörü her gün bünyesine binlerce yeni internet sitesini katarken gelinen noktada dünya genelinde milyarlarca web sitesinin bulunduğundan bahsetmek gerekmektedir.

Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun bilgi ve belgeye ulaşım oldukça kolay bir hal alırken web siteleri arasında kıyasıya bir rekabetin olduğu da gözden kaçmayan diğer bir detay konumunda bulunuyor. Bu rekabete ayak uydurabilen web siteleri her anlamda büyümeye ve gelişmeye devam ederken rekabet dışında kalan web sitelerinin geri plana düştüğü görülüyor. O zaman başarılı bir web sitesi için 9 özelliği aşağıdaki gibi ifade etmekte fayda var.

Tasarım ve İçerik İçin Kesenin Ağzını Açın!

Başarılı bir web sitesi için öncelikli olarak bahsedilmesi gereken özellik sitenin tasarım ve içeriklerinin her anlamda mükemmel olmasıdır. Web sitesi için ilk ve en önemli özellik olarak ifade edilebilen bu durum web sitesinin kullanıcılarına hitap şekli olarak da nitelendirilebilirken web sitesi içerik ve tasarımlarında yazılım, altyapı ve programların nitelikleri yanında uygulamanın da işin ehli ellerde yapılması oldukça önemlidir. Web sitesi hazırlanması için ortaya çıkan maliyet iş daha da profesyonelleştikçe artarken maliyetten ziyade web sitesinin getirisinin iyi hesaplanması gerekmektedir. Unutmayın kaliteli web sitesinin biraz maliyetli olması çok doğaldır.

Yalınlık ve Görsel Uyum Çok Önemli

Web sitesinin her türlü kullanıcı tarafından takip edileceğinden hareketle daha anlaşılır olması için öncelikle yalın ve sade bir dil kullanılması gerekmektedir. Kullanıcılara hitap etme şekli anlamında sözcüğe yan anlamlar katan özellikle argo kelimelerden uzak durulmalı, anlatım bozuklukları konusunda maksimum dikkat gerekmektedir. Kelimelerle oynamak, gereksiz çoğaltmalar ve eklemelerden kaçınmak iyi bir web tasarımı için gerekli olan detaylardır. Yalınlık ve görsel uyum yanında web sitesinin hizmet edeceği amaç göre uygun görsel öğe ve videolar kullanmak da başarılı bir web sitesi için önemli bir gerekliliktir. Sitedeki her unsur, yazı tipinden arka plan temasına kadar tam bir bütünlük içerisinde olmalıdır. Reklam kullanılmak isteniyorsa da aşırıya kaçmadan ve site ziyaretçilerini bıktırmadan doğru planlamayla organize edilmelidir. Günümüzde kullanıcılar web sitesi reklamlarının birçoğuna itibar etmemektedir. Aynı zamanda her zerresinden reklam fışkıran web siteleri geçerliliklerini gün geçtikçe kaybetmeye başlamış, rakipleri yanında tam anlamıyla geri planda kalmış durumdadır. Burada önemli bir diğer kıstas web sitesinin reklam kullanımı değil, reklam verenlerin o web sitesini tercih etmeleridir. Web sitesinin reklama ihtiyaç duyduğu gibi bir izlenime kapılmamak gerekmektedir.

Taklitçi Olmayın, Diğer Web Sitelerinden Alıntı Yapmayın!

Başarılı bir web sitesi oluşturulmak isteniyorsa bu konuda diğer web sitelerinden alıntı yapmamak ya da taklitçi olmamak çok önemlidir. Evet yalın ve basit kelime ve cümle kullanımı yanında profesyonellik çerçevesinde müşterilere hitap etme, özgün olma, yeni olgular ortaya koyma, farklılık ve farkındalık yaratabilmek başarılı bir web sitesi için oldukça önemlidir.

Tabii ki Yerleşim Planı!

Başarılı web sitesi oluşturmak için yerleşim planının çok iyi kurgulanması gerektiği su götürmez bir gerçektir. Web tasarımı için altın kural olarak ifade edilebilecek yerleşim planı öncelikle sayfadan beklentiler hususunda kurgulanmalı, dikkat edilmeli ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Başarının altın öğelerinden biri olarak gösterilen web sitesi yerleşim planında hedef kitle başta olmak üzere ziyaretçilerin siteden beklentileri, ne umdukları, nelerden hoşlandıkları, düşüncelerinin hangi boyutlarda olduğu ve algı oluşturulmak istenen detaylar yerleşim planıyla doğru orantılı bir şekilde başarılı bir web sitesi kurmak için çok önemli bir detay olacaktır. Kullanılan mottolardan gereksiz linklerden kaçınmaya kadar isabetli ve etkileyici kararlar almak gerekliliğinden bir an olsun vazgeçilmemelidir. Tam Anlamıyla Anlaşılır ve Sınırları Net Olarak Ortaya Koyulmuş Bir Site Konusu
Yapılan araştırmalar yeni bir web sitesine giren ziyaretçilerin maksimum dikkat süresinin 12 saniye civarında olduğunu ortaya koyarken, sürenin bu kadar kısa olmasından hareketle site içeriğinin tam anlamıyla anlaşılması ziyaretçinin sitede daha fazla vakit geçirmesi anlamına gelecekken, özellikle ticari hedeflerin gerçekleştirilmesi için bir saniyenin dahi önemli olduğu unutulmamalıdır. Site ziyaretçisi sitenin amaç, işlediği konu ve sitede neden kalmasıyla alakalı tam anlamıyla bilgi sahibi olmalı ya da hislerini bu şekilde tasarlamalıdır. Özellikle web sitelerinin ana sayfaları site konusunu yalın ve anlaşılır bir şekilde ortaya koymalıdır.

Yönlendirme Stratejisi Hayat Kurtarır!

Sanal dünya araçlarının tamamında olması gereken planlı ve programlı yapı başarılı bir web sitesi için de altın değerdedir. Sadece içerikten oluşan web sitesi belki sadece ziyaretçilerin sitede kalma süresini birkaç saniye arttıracak ancak hedeflenen kıstasların hiçbirinin gerçekleşmesi hususunda en ufak bir yardımda bulunmayacaktır. Bu noktada ilk yapılması gereken siteye gelen ziyaretçilerin neler yapmasının arzulandığıdır. Bunun tespitinden sonra hızlı bir yönlendirme ağı ziyaretçilerin ilgisine hitap etme açısından önemli bir yere sahipken yönlendirme ağındaki en önemli hususun iletişim bilgileri olduğu da unutulmamalıdır. Bu da footer ya da sayfanın özellikle üst kısmına (tercihen sağ üst) iletişim bilgilerinin girilmesini şart koşmaktadır. İletişim bilgileri (özellikle telefon numarası ve e-mail) butonla desteklenmeli, ziyaretçiler bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilecekleri hususunda hemfikir olmalıdır. Ayrıca sitede en fazla vurgulanmak istenen detayların da hemen iletişim bilgilerinin altında olması önemli bir algı yöntemidir.

Hakkımızda, Vizyon ve Misyon Bölümleri Fark Yaratmalıdır

Son birkaç yıla kadar web siteleri için aslında çok da önemli olmayan ancak özellikle son dönemde oldukça sık üzerinde durulan “hakkımızda, vizyon ve misyon bölümleri açısından ilgi çekici olan web siteleri rakiplerinin her daim önünde olmaktadır. Site ziyaretçileri bu klasik bilgilerden yola çıkarak site ve firma hakkında bir düşünceye sahip olurken, özellikle sektördeki rakiplerden sizi ayıran özelliklere de oldukça etkin bir şekilde yer vermek gerekecektir. Bu özellikleri firmada uygulayan kişi bilgileri varsa tarihçesi ve iletişim bilgileri web sitesini bir hayli dikkat çekici hale getirirken bu bilgilerin resim ya da grafiklerle desteklenmesi de önemli bir diğer husustur. Aynı zamanda firmaların vizyon ve misyonları yalın bir şekilde müşterilere aktarılmalı, bunun sonucunda ziyaretçiler belki de kiminle dans ettiklerinin farkına varmalıdır.

Her Şey Mobil ve Tablet Kullanıcıları İçin!

Başarılı bir web sitesi oluşturmak için mobil ve tablet kullanıcılarının unutulmaması oldukça önem taşımaktadır. Özellikle mobil üzerinden internete bağlanma, bir başka deyişle mobil web sitesi kullanımı dünya üzerinde %90’lara dayanırken web sitesinin mobil ve tablete uygun bir şekilde tasarlanması ve bu yönde düzenli periyotlar halinde kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu da her boyuta ölçekleme yapabilecek bir web sitesi anlamına gelirken, farklı telefon modelleri için çözünürlük ve logo ayrıntılarının da çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Site Pazarlanması İçin İyi Bir Pazarlamacı Olun

Başarılı bir web sitesi için tüm bahsedilen maddelerin yanında tam anlamıyla özenli bir şekilde oluşturulmuş web sitesinin dışarıya olan pazarlaması oldukça özel bir detaydır. Hatta bunun için farkındalık yaratan bir slogan bulunması ve slogana uyumlu bir site daima başarılı olacaktır.

Tüm bu sıralanan maddelerin eksiksiz tamamlanması için profesyonel bir destek ekibiyle çalışmak en doğrusu olacaktır. CinFikir bu noktada devreye girerek sizin için en yalın, en öznel web sitelerini tamamlayacak bir ekiple çalışıyor. Siz de CinFikir ailesine katılmak ve işinizin dijital bölgesini temsil edecek güvenilir bir ekiple çalışmanın dayanılmaz hafifliğini hissetmek istemez misiniz? Sosyal medya ve web sitesi alanında kendini kanıtlamış ve müşteri ve çalışan ilişkilerini bir aile ilişkisi inceliğiyle yürüten CinFikir bir telefon uzağınızda. 

Kaynak: www.memsidea.com