İnternet

Google artık sizin için iş de arıyor

Normalde iş aramanın saatler süren internet mesaisi demek olduğu hepimizin malumu. İş arama sayfalarında geçirilen vakit bir yana, hepsi için ayrı bir hesap oluşturmak da apayrı bir uğraş. Google, bu duruma da el attı. Teknoloji devi, Salı günü ‘Google for Jobs’ özelliğini ABD’de yayına aldığını duyurdu.

Artık dilediğiniz lokasyondaki iş fırsatlarını aradığınızda veya ‘perakende uzmanı’ tarzı jenerik sorgulamalar yaptığınızda, Google internetin dört bir köşesindeki sonuçları gösterirken yine küratörlük görevini üstlenecek. Sistem, arama sonuçlarına Google Maps veritabanının sağladığı lokasyon ve benzeri bilgileri dahil edecek.

Pozisyonlara yönelik sonuçlar, ‘güvenilir sitelerden’ gelen yorum ve değerlendirmeleri de içerecek. Bu sistemin olabildiğince geniş kapsamlı şekilde işleyebilmesi için LinkedIn, Glassdoor ve Facebook gibi mecralarla işbirliğine gidilmiş. Ayrıca, Google Alert sistemine benzer bir şekilde, kendine uygun pozisyonlar için bir uyarı sistemi oluşturmak da mümkün olacak.

Konunun asıl kırılma noktası ise, tabii ki yine ‘kişiselleştirme’. Google for Jobs, doğru adayı doğru pozisyon ilanıyla eşleştirmeye yardımcı olan Cloud Jobs API ile entegre bir şekilde çalışacak. Bu da sisteme, pek çok öncülünün yanı sıra daha güçlü bir altyapı sağlayarak, ‘nokta atışı’ imkanı verecek.

LinkedIn gibi tamamen profesyonel hayata odaklanan web siteleri, Türkiye’de de sıkça kullandığımız araçlar. Ancak Google tarzı farklı firmalar da, bu alana girmeye başladı. Bu yılın başlarında Facebook, ABD ve Kanada’da kendi iş arama platformunu tanıtarak, kullanıcılarına tek bir portal üzerinden iş arama hatta mülakat yapma imkanı veren özelliğini hayata geçirmişti.

Kaynak:Sosyalmedya.co