GüncelSite

SEM Nedir ve Ne İşe Yarar?

Artık var olan pazarlama alanlarının internet odaklı olduğu bir çağ yaşıyoruz. Şirketler doğru stratejiler yürüten doğru kılavuzlarla bu yollarda kendi değerlerini çok kısa sürede katlayabilmektedir. Bugün sizlere SEM yani: Search Engine Marketing ya da Türkçe olarak, Arama Motoru Pazarlaması bahsedeceğim, keyifli okumalar.

SEM nedir?

SEM, arama motorlarında görünürlüğü arttırmak için markaların ücretli stratejiler yürütmesidir. Markanın belirlediği bazı anahtar kelimeler her aratıldığında arama motorunun sonuç sayfasında üst sıralarında yer alması sağlanır.  Bir arama yaptığınızda arama motorunda (Örneğin: Google) üstte çıkan ve reklamlı olarak belirtilen sonuçlar SEM’e örnektir. Kullanıcı çıkan sonuçlar arasında yalnızca reklamlı sonuca tıkladığında marka ücret kazanır.

SEO ile SEM Arasındaki Farklar:

  • SEM, markaların ücret ödeyerek oluşturduğu bir pazarlama taktiğidir. Arama motorlarında görünürlüğü artırmak için yapılan her taktiği ifade eder.
  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ise, yapılan çalışmalarla web sitesinin organik görünürlüğü sağlar ve ücretsizdir. Fakat bu konuda bazı markalar SEO uzmanından destek alma yolunu seçebilir. Bu noktada tamamen ücretsiz olduğu söylenemez.
  • SEO’da temel amaç organik bir şekilde arama motoru sonuç sayfasında ilk sıralara yerleşebilmektedir. SEM’in aksine dokunması gereken bir halı gibi zaman ve emek ister.
  • SEM stratejileri ile çok kısa sürelerde arama motorlarında üst sıralara yerleşebilmek mümkündür. Fakat bunun handikabı bütçe bittiğinde arama motorundaki üst sıralardaki sıralamanın hemen ortadan kaybolmasıdır. Yine de doğru stratejiler kurarak uzun süreli listelemeler yapmak mümkündür.
  • SEM stratejileri doğru kurulduğunda SEO’yu besler. En yararlı ve uzun vadeli sonuçlar için bu iki stratejinin birlikte kullanılmasında fayda vardır.

Markanız adına gereken desteği almaktan kaçınmamanız daha kalıcı ve sağlam bir şekilde adınızı duyurmanızı sağlayacaktır.

Cinfikir ekibi olarak hazırladığımız özgün web site tasarımları, sosyal medya tasarımları, marka tasarımı gibi süreçlerde sizi yalnız bırakmıyor, markanız için ilk yıl ücretsiz olarak SEM ve SEO desteği sağlıyoruz.

Tasarladığımız web sitelerini ayrı ayrı çok seviyor ve görünür olması için elimizden geleni yapıyoruz. Bahsettiğimiz SEM ve SEO hizmetleri bir kere yapılıp sonra bırakılacak bir uygulama değil, maalsef sürekli ve güncel olmalı. Ama bu konularda müşterilerimizi endişe içinde bırakmıyoruz. Yaptığımız işi en kaliteli şekilde tamamlamayı şirket politikası haline getirmiş durumdayız.

 

Siz de Cinfikir ailesinin bir parçası olmak isterseniz bizi sosyal medyadan takip ederek çalışmalarımıza göz atabilirsiniz. Web sitemizi ziyaret edebilir, aklınızdaki soruların yanıtlarına ulaşmak için bizi arayabilirsiniz.