Sosyal Medya Firmalar İçin Neden Önemli?

Sosyal medyasız bir hayat düşünemediğimiz gibi sosyal medyasız bir ticaret de düşünemez olduk. Gelişen etkileşim alanlarının yenilikler getirmesi kaçınılmazdı. Bundan birkaç sene öncesine kadar firmalar sadece web sitesi ile yetiniyordu. Birkaç sene içerisinde sosyal medya üzerinde görünürlüğü olmayan hiçbir marka kalmadı. Peki ama sosyal medya firmalar için neden önemlidir? Hadi en can alıcı noktaları ile açıklamaya çalışalım!

  • Organik İletişim ve Etkileşim

Firma ile kullanıcı arasındaki uçurumları kapatan bir yanının olması en büyük avantaj noktalardan biridir. Müşteri iyi ya da kötü bütün reaksiyonlarını anında gösterebilir. Ulaşılabilirliğin daha basit ve hızlı olduğu bir mecrada kullanıcı, firma ile daha organik bir etkileşim içerisine girer. Sosyal medyadan yapılan dönüşler firmanın imajına büyük bir katkı sağlar; çünkü kullanıcı muhatap alındığını gördükçe güven duyar ve firma da ortaya koyduğu ürün ya da hizmetin arkasında durmuş olur.

  • Veri Havuzu ve Analizi

Ortaya konulan ürün ya da hizmete karşı kullanıcının reaksiyonu hemen denetlenebilmektedir. Yapılan yorumlar aracılığıyla ya da anketlerle, sıcağı sıcağına ve hızlı bir veri akışı sağlanır. Eskiye oranla hem daha hızlı hem de daha tasarruflu bir veri akışı olmuş olur. Ayrıca sosyal medya stratejileri ile pazarlama planı geliştirilebilir.

  • Doğrudan Hedef Kitleye Tanıtım

Firmanın reklamları ya da tanıtımları hedef kitlesine daha çabuk ulaşabilir. Böylelikle televizyonlarda ya da diğer mecralarda yapılan tanıtımlardan daha da etkili sonuçlar almak mümkün hale gelir.

  • Kurumsal İmaj

Eğer firma, kullanıcısı ile iyi kurulmuş bir iletişime sahipse ve güven veriyorsa, rakiplerine göre açık ara öne geçebilir. İmajı doğru oluşturulmuş firmaların birçoğunun arkasında sosyal medyanın desteği büyüktür. Özellikle yeni nesil kullanıcılar sosyal medya hesabını etkin kullanan firmaları tercih etmektedir. Sosyal medyayı etkin kullanan firmalar çok daha fazla güven verir ve samimi bir algı yaratır. Güven yaratan firmalar kullanıcıların birbirlerini etkilemesini de sağlar. Böylelikle organik oluşan müşteri sadakati sağlanmış olur.

Her boyutta firma için sosyal medya; marka değeri, müşteri sadakati ve iş performansı açısından çok önemlidir. Bunların yanında geleneksel tanıtımlardan ya da reklamlardan çok daha ekonomik ve interaktif sonuçlar yaratır.

Cinfikir’in genç ve dinamik ekibiyle tanışıp markanızı dijital dünyada üst basamaklara taşıyabilirsiniz. Ekibimiz sosyal medya trendlerini yakından takip eder ve sizin markanıza özel yapılan programla hangi sosyal medya platformlarında nasıl tanıtılmanız gerektiğini planlar.

Doğru zaman, doğru hedef kitle endeksi ile markanız için fark yaratmayı hedefleyen ekibimize sosyal medya hesaplarımızdan (@cinfikir) ve web sitemizden ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları yanıtları için iletişime geçebilirsiniz.