Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık iddiası! Thodex Kripto Para

Internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkması piyasada deprem etkisi yarattı. Özer, 2 milyar dolar mağduriyette yüksek tutara karşı çıkarak yurda dönüp devlet birimleri ile işbirliği yapacağını söyledi. Borsanın kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex’te birkaç gündür para transferi sıkıntısı olduğunu, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını söyledi. Bu durum kısa süre önce Çiftlikbank adıyla yaptığı dolandırıcılıktan sonra Uruguay’a kaçan Tosuncuk adı konulan Mehmet Aydın’ı da hatırlattı. Buharlaşması muhtemel 2 milyar dolar Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık hikayesi olarak tarihe geçmeye aday. Öte yandan Özer’in Tiran’da olabileceği de iddia edildi.

Kripto para dünyası bir dolandırıcılık hikayesi ile sarsılıyor. Son günlerde para transferlerinde sorun yaşanan kripto para platformu (borsası) Thodex’in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Sayılarının yaklaşık 391 bin olduğu tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, “Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” dedi.

ÖZER: 700 BİN ÜYEMİZ VAR

Buharlaşması muhtemel 2 milyar dolar Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık hikayesi olarak tarihe geçmeye aday. Öte yandan Özer’in Tiran’da olabileceği de iddia edildi. Özer ise artıklık görüşmeleri için yurtdışına çıktığını açıklayarak yaptığı yazılı duyuruda 2 milyar dolar mağduriyette bu yüksek tutara karşı çıkarak yurda dönüp devlet birimleri ile işbirliği yapacağını söyledi. Özer üye sayısını 700 bin olarak açıkladı. Ancak 30 bin kişinin hesabında sorun olduğunu kabul etti. Ancak tüm internet siteleri kapalı olduğu için nasıl olup da 700 bin kişinin değil 30 bin kişinin mağdur olduğuna dair bir açıklama yapılmadı. Avukat Kılıç ise 700 bin üye ve 1.3 milyar dolarlık günlük işlem hacmi ile daha düşük bir miktarın sözkonusu olamyacağını ve siber suçları araştıran polis birimi ile bu tutarı ise bu tutarı minimum olarak tespit ettiklerini dile getirerek ; “Özer izini kaybettirmek için zaman kazanıyor” dedi.

2 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex’de 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu kaydeden Özer, “Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

ŞİRKET ORTAKLIK İÇİN 4-5 GÜN SÜRE İSTEDİ

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını kapattı. Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat ardından ise dört-beş gün siteyi kullanamayacakları duyuruldu.

Thodex’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımların atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.”

YATIRIMCI ÇEKMEK İÇİN PORSCHE ÇEKİLİŞİ YAPTILAR

Yatırımcılar ise Thodex’in yatırımcı çekmek için platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığına dikkat çekiyor. Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor. Şirketin kurulduğu dönem de adını duyurmak için çekilişle Porsche verdiği belirtiliyor. Olayın duyulmasının ardından binlerce yatırımcı sosyal medyada sesini duyurmaya çalışırken binlercesi de suç duyurusunda bulunmak için avukatlara koştu.

Kaynak: https://www.haberturk.com/cumhuriyet-tarihinin-en-buyuk-dolandiriciligi-3047649-ekonomi